عصبانیت اماراتی ها از سفر احمدی نژاد به جزیره ابوموسی
تاريخ ارسال خبر : 12 آوریل 2012 | ساعت 22:37 | کد خبر: 10905 | sv17 | چاپ این مطلب

وزیر خارجه امارات اظهار داشت: سفر احمدی نژاد به ابوموسی در زمانی صورت می گیرد که دو دولت ایران و امارات درباره انجام تلاش های مشترک برای حل این مسئله از طریق دست یابی به راه حل به توافق رسیده بودند .

سفر اخیر محمود احمدی نژاد به جزیره ابوموسی، عصبانیت دولت امارات را در پی داشت.

به گزارش عصر ایران ، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات در سخنانی که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد ادعا کرد: این سفر نقض گسترده حاکمیت امارات بر سرزمین خود و نادیده گرفتن همه تلاش ها و اقداماتی است که برای حل مسالمت آمیز این مسئله از طریق گفتگوهای مستقیم یا مراجعه به دادگاه بین المللی صورت می گیرد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران دیروز چهارشنبه در قالب سفر استانی به هرمزگان، از جزیره ابوموسی نیز بازدید کرد.

وزیر خارجه امارات همچنین در اظهارات به دور از واقعیت مدعی شد: سفر رسمی احمدی نژاد به جزایر سه گانه ، تغییری دروضعیت حقوقی آنها ایجاد نمی کند و این سه جزیره همچنان بخش جدایی ناپذیر از خاک امارات هستند!!

وزیر خارجه امارات از زمان انجام این سفر نیز انتقاد کرده و خبر داده که ابوظبی و تهران اخیرا توافق مشترکی درباره حل مسئله جزایر سه گانه داشته اند.

وی گفت: سفر احمدی نژاد به ابوموسی در زمانی صورت می گیرد که دو دولت ایران و امارات درباره انجام تلاش های مشترک برای حل این مسئله از طریق دست یابی به راه حل به توافق رسیده بودند . دولت امارات با تمایل خود و با هدف زمینه سازی برای دست یابی به راه حلی برای این مسئله و تقویت ثبات در منطقه، درباره مسئله جزایر سه گانه سکوت اختیار کرده بود. سفر احمدی نژاد به این جزایر ، نقص صریح این توافق میان دو دولت بود.

این مقام اماراتی اشاره ای به جزئیات این توافق نکرده است.

امارات مدعی حاکمیت بر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک است اما ایران به شدت این موضوع را رد می کند و این سه جزیره را بخش جدایی ناپذیر خاک خود می داند.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ