مساله حجاب در فوتبال زنان
تاريخ ارسال خبر : 30 می 2012 | ساعت 16:00 | کد خبر: 14237 | sv19 | چاپ این مطلب

فوتبال زنان ایران باز هم به کما رفت. بدنبال اظهار نظر اخیر میشل دی هوگ، رئیس کمیته‌ پزشکی فیفا در خصوص پوشش زنان کشورهای مسلمان مینی بر خطرناک بودن پوشش سر ورزشکاران، بار دیگر فوتبال زنان ایران دچار سردرگمی و بلاتکیلفی شد.

 رئیس کمیته پزشکی فیفا با خطرناک دانستن روسری زنان خاطرنشان کرد که مسئولیت هیچ گونه آسیب دیدگی را در میادین ورزشی بدلیل این نوع پوشش برعهده نخواهد گرفت و بر این اساس دختران محجبه نمی توانند با پوشش سر بازی کنند.

وقتی اسفند ماه سال گذشته فیفا در مرحله مقدماتی تحقیقاتش، نوع پوشش زنان فوتبالیست را بدون مشکل دانست و موافقت خود را برای بازی زنان مسلمان با پوشش اعلام کرد، تقریبا همه فوتبالیست های محجبه دنیا را با این تصمیم غرق در شادی کرد و امید دوباره به آنها داد که آنها هم می توانند بدون هیچ قید و شرطی در رقابتها شرکت کنند.

این تصمیم در آن زمان در حالی گرفته شد که بحث و جدل های زیادی را بهمراه داشت و در بسیاری از کشورهای دنیا چون کانادا، فرانسه و استرالیا در اعتراض به تصویب قانون لغو منع استفاده از حجاب ورزشکاران تظاهراتی صورت گرفته بود.

 اما با همه این حرف و حدیث ها و بعد از جلسه شنبه شب روسای فیفا در سوم مارس ۲۰۱۲، سرانجام هیئت مدیره بین المللی فوتبال موافقت خود را با بازی زنان فوتبالیست با پوشش سر (مقنعه) اعلام و تصمیم سال ۲۰۰۷ خود را لغو کرد تا زنان مسلمان به صورت آزمایشی اجازه پیدا کنند با پوشش سر فوتبال بازی کنند. همان زمان اعلام شد که این مساله نیاز به بررسی نهایی دارد و تصمیم نهایی در نشست شورای قانون گذاری فیفا اعلام خواهد شد.

اما در حالی که کمتر از یک هفته به تشکیل جلسه نهایی فیفا باقی مانده است، به گزارش خبرگزاری ها، رئیس کمیته فیفا از لغو مجدد قانون آزمایشی خبر می دهد و با خطرناک دانستن پوشش سر ورزشکاران آنها را از حضور در میادین بین المللی با پوشش سر منع می کند.

 رئیس کمیته پزشکی فیفا با اعلام اینکه بعضی از روسریهای ورزشی ازنظر فیفا خطرناک هستند چون احنمال آسیب دیدگی ورزشکار را فراهم می کنند، ورزشکاران را از استفاده این نوع روسریها در زمین بازی منع می کند.

 او معتقد است، وقتی ورزشکاری به سرعت در حال دویدن است، ممکن است که بازیکن حریف روسری او را بکشد و این منجر به آسیب دیدگی‌ سر و پیچ افتادن گردن شود و من نمی‌توانم مسئولیت چنین آسیب دیدگی‌‌ها را بر عهده بگیرم.

در حالی که مسئولان فیفا از آسیب دیدگی جدی ورزشکاران سخن می گویند اما ورزشکاران این رشته و مسئولان فدراسیون فوتبال ایران از جمله نائب رئیس فوتبال زنان معتقد است که این روسری ها تا به حال هیچکس را خفه نکرده و این پوشش سر نمی تواند باعث آسیب دیدگی جدی شود.

فریده شجاعی، نائب رئیس فوتبال زنان که در این مدت رایزنی های بسیاری را با مسئولان فیفا در جهت گرفتن حق دختران فوتبالیستش و مجوز حجاب آنها داشته است، بعد از انتشار خبر اظهارنظرهای جدید در فیفا به ایسنا گفت که تنها مشکل این پوشش، تعریق فوتبالیست های محجبه در مقایسه با سایر ورزشکاران بوده است که این موضوع فقط عملکرد آن‌ها را کاهش می‌دهد و به معنای آسیب دیدگی‌ نیست.

به نظر می رسد تصمیمات اتخاذ شده در زوریخ  بار دیگر سدی پیش پای فوتبال زنان ایران و حتی کشورهای مسلمان باشد. هر چند که در برخی از این کشورها حجاب برای ورزشکاران اجباری نیست، اما این تصمیم نگرانی های زیادی را برای فوتبالیست های محجبه جهان ایجاد کرده است.

در این شرایط نتیجه نشست غیر رسمی شورای قانون گذاری فیفا که قرار است پنجم ژوئیه در زوریخ برگزار شود، برای ورزشکاران محجبه بسیاری از کشورها بسیار مهم خواهد بود و برای فوتبالیست های کشورمان سرنوشت ساز.

حال باید منتظر ماند و دید آیا مسئولان فدراسیون ایران موفق خواهند شد تا در زمان باقی مانده مسئولان فدراسیون جهانی را متقاعد کنند و یا با طراحی پوششی جدید می توانند فوتبال زنان ایران را از کما بیرون بیاورند؟

 از طرف دیگر، آیا مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال با درنظر گرفتن شرایط دختران مسلمان  امکان حضور آنها در میادین بین المللی را فراهم می کنند یا نه؟  باید منتظر بود و دید  آیا مسئولان فوتبال در ایران و زوریخ می توانند در تصمیماتشان به  نقطه مشترک برسند!

عصر ایران ورزشی؛ سولماز خیرخواه


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ