“اصل‌کاری‌ها”اطراف احمدی‌نژاد هستند یادر جیبش؟
تاريخ ارسال خبر : 13 ژوئن 2012 | ساعت 11:48 | کد خبر: 15001 | sv5 | چاپ این مطلب

احمدی‌نژاد به اتهامات مطرح شده علیه اطرافیان خود واکنش نشان داد و خواستار رسیدگی به اتهامات “اصل‌‌کاری‌ها” شد، گویا دوباره بی تمایل نیست لیستی که می گفت در جیبش است را مطرح کند اما این‌بار بی‌مایه “فطیر” است.
 

به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، طی چند روز گذشته دولت احمدی نژاد و حلقه اول یاران وی به دلیل تبعات محاکمه عوامل دو فساد بزرگ اقتصادی موسوم به “تخلف اقتصادی سه هزار میلیارد تومانی” و همچنین “اختلاس در مجموعه بیمه ایران” که از سوی الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برای اولین به نام پرونده “حلقه فاطمی ” در رسانه ها مطرح شد، به شدت تحت فشار قرار گرفته اند.

فضای باز رسانه ای موجود در جلسات محاکمه متهمان دو پرونده که با همکاری قوه قضاییه میسر شده است، پای بسیاری از مقامات دولتی را به میان کشیده است و اخبار خبرگزاری هایی که به پوشش اخبار این دو دادگاه می پردازند، پر از اسامی خلاصه شده ای است، که بسیاری با آن ها آشنا هستند.

در این میان برخی از رسانه ها و همچنین تنی چند از نمایندگان مجلس با صراحت با نام بردن از برخی از تخلفات این افراد خواستار رسیدگی دقیق قوه قضاییه به این اتهامات شده اند.

به نظر می رسد این بار برخی از یاران احمدی نژاد تنها با شایعاتی بی سر و ته روبه رو نیستند، بلکه باید جوابگوی اتهاماتی محکم که در یک محکمه قانونی علیه آن ها مطرح شده است، باشند.

*”ا.ر.م” و “م.ر” در سیبل اصلی اتهامات

نام های “ا.ر.م” و ” م.ر” از همان ابتدای رسانه ای شدن دو پرونده بزرگ تخلف اقتصادی به کرات در خبرهای منتشر شده پیرامون این مسئله به چشم می خورد، گرچه با آغاز رسمی محاکمات مربوط به این دو پرونده پای برخی مدیران ارشد دولتی فعلی و سابق دولت نیز به این میان باز شذ،اما بالطبع به دلیل مقام این دو نفر و نزدیکی آنان به شخص رییس جمهور، اخبار و حتی شایعات مرتبط به این دو که از برخی بولتن های محرمانه به بیرون درز می کرد، به شدت مورد توجه رسانه های کشور قرار گرفت.

در این میان نیز برخی نمایندگان مجلس به وضوح با نام بردن یکی از متهمان این دو پرونده و افشای برخی از جزییات قضایی سبب واکنش حقوقی دولت و شکایت نام برده شدند، اما آغاز محاکمات این دو پرونده عملا تمام اخبار سایتی و افشاگری های قبلی را تایید کرد.

یکی از متهمان این پرونده در دادگاه به صراحت از جلسه شبانه خود در طبقه هفتم هتل لاله با “ا.ر.م” پرده برداشت و از مساعدت های وی برای اعطای برخی امتیازات به شرکت”آریا” خبر داد.

از سوی دیگر در دادگاه پرونده تخلف اقتصادی در شرکت بیمه ایران نیزصحبت از اعطای برخی مبالغ هنگفت به نامزدهای هشتمین انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی “م.ر”شد، که از مبالغ پرداختی توسط متخلفین اقتصادی مرتبط با وی فراهم شده بود.

به نظر می رسد این بار یاران احمدی نژاد با مخمصه جدی روبه رو شده اند.

*این بار نیز خود احمدی نژاد وارد عرصه کارزار می شود؟

این که در نهایت فرجام این دو پرونده و اتهامات مطرح شده علیه “ا.ر.م” و “م.ر” به کجا خواهد انجامید، عملا به اراده دستگاه قضایی برای پیگیری این دو پرونده بستگی دارد، اما همین حالا هم دولت احمدی نژاد با گرفتاری بزرگی روبه رو شده و باید برای دفع موج رسانه ای به راه افتاده ناشی از برگزاری علنی این دو دادگاه تدبیری بیندیشد.

شاید بتوان مقاله منتشر شده در روزنامه ایران و ادعای نویسنده درباره پرداخت مبالغ فراهم شده توسط “ج.ا” متهم اصلی پرونده به محمد رضا باهنر با واسطه گری “م.ر” را بخشی از این مانور رسانه ای تلقی کرد، اما انتشار این مقاله تنها به مانند بنزینی که بر روی آتش بریزد، عملا باعت تشدید فضا علیه دولت شد.

واقعیت آن است که به دلیل شفافیت اتهامات وارد شده به این دو، دست تیم رسانه ای طرفدار دولت برای رد کردن اتهامات مطرح شده تا حدود زیادی بسته است، در این میان صدا و سیما به عنوان فرا گیر ترین رسانه کشور تا حدود زیادی سکوت اختیار کرده است اما دولت نمی تواند روی همکاری صدا و سیما برای تخفیف این فضا حساب کند.

به نظر می رسد، این بار نیز احمدی نژاد خود باید وارد عرصه کارزار شود.

*این بار بی مایه “فطیر” است

احمدی نژاد خود یک رسانه است. کسی که گویا یک سخنران مادرزاد است و البته از شهامت کافی برای آتشین کردن سخنان خود برخوردار و این نکته بارها به اثبات رسانده است.

رییس جمهور در جریان سفریک روزه خود به استان کرمانشاه برای افتتاح چند پروژه عمرانی به اتهامات مطرح شده علیه اطرافیان خود واکنش نشان داد و خواستار رسیدگی به اتهامات “اصل کاری ها” شد، اما خود احمدی نژاد به خوبی می داند که دیگر اتهامات مبهم نمی تواند افکار عمومی را قانع کند و این بار بی مایه “فطیر” است.

*افشاگری سلاحی کارا

احمدی نژاد میانه خوبی با افشاگری دارد و این را به خوبی به اثبات رسانده است. بحث مافیای سیگار و مطرح کردن دخالت یکی از مسئولان به دخالت در آن و هچنین مطرح کردن مبالغ چند صد میلیونی پرداخت شده توسط شهرام جزایری به مهدی کروبی در مناظره زنده تلویزیونی به خوبی علاقه وی را به این نکته اثبات می کند.

البته احمدی نژاد علی رغم اشاره های پی درپی به حضور مافیا در عرصه های مختلف از نفت تا سیاست هیچ گاه نامی مشخص از این مفسدین نبرده است.

نکته ای که تمام منتقدین رییس جمهور از آن به عنوان یک نقطه ضعف یاد می کنند و آن را نشانه ای از بی اعتباری سخنان وی تلقی می کنند.

*آیا احمدی نژاد بالاخره لیست موجود در جیب خود را رو می کند؟

برخی دولتی ها می دانند برای بی اعتبار کردن ادعاهای مطرح شده علیه یاران خود باید صلاحیت مجموعه بررسی کنننده این تخلفات را زیر سوال ببرند و برخی شنیدها از راسخ شدن برخی ها در دولت برای آغاز این فرایند خبر می دهند.

لیستی که احمدی نژاد برای روز مبادا آماده کرده است، شاید در آینده نزدیک آن را با توانایی سخنوری خود ترکیب کرده و به توپخانه ای پر قدرت تبدیل کند تا شاید منتقدان را به عقب براند.

توپخانه ای که شاید خیلی ها را هدف بگیرد.

*نظام و مردم برنده اصلی ماجرا خواهند بود

این که در نهایت برخی رویدادهای آینده در خصوص این دو پرونده را باید به عنوان افزایش تنش در فضای کنونی کشور ارزیابی کرد، شاید چندان دور از ذهن نباشد، اما نظام جمهوری اسلامی نشان داده است که با پشتیبانی مردم هیچ گاه گرفتار بحران نشده است.

به طور حتم با شفافیتی که علنی برگزار شدن این دو دادگاه در فضای عمومی کشور به وجود آورده است، با وجود برخی موانع، زمینه را برای فراهم کردن فصلی جدید از مبارزه بی امان با مفسدان اقتصادی به وجود خواهد آورد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ