دومین جکت فاز ۱۴ پارس جنوبی در سایت عملیاتی بندر عباس بارگیری شد
تاريخ ارسال خبر : 8 جولای 2012 | ساعت 10:45 | کد خبر: 16443 | sv35 | چاپ این مطلب

عسلویه نیوز” همزمان با اعیاد شعبانیه ، دومین جکت فاز ۱۴ پارس جنوبی که با طراحی واجرای سازندگان داخلی ساخته شده است، در سایت عملیاتی بندر عباس بارگیری شد.

به گزارش “عسلویه نیوز” به نقل از روابط عمومی نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت : دومین جکت ۲ هزار تنی فاز ۱۴ پارس جنوبی که در سایت عملیاتی شرکت ایزوایکو ساخته شده است با نهایی سازی  آن، بارگیری و عملیات انتقال آن جهت نصب در موقعیت تعریف شده و توسط شناور حمل سازه های دریایی آغاز شد.

مهندس سعید  ستاری با اعلام این خبر گفت : طبق پیش بینی های انجام شده ،جکت ساخته شده تا هفته آینده پس از انتقال به موقعیت استقرار فاز ۱۴ ، در آبهای نیلگون خلیج فارس توسط پیمانکاران ایرانی نصب خواهد شد.

وی با مطلوب شمردن عملکرد سازنده این سازه بزرگ گفت : خوشبختانه تجربه و ظرفیت های فنی و اجرایی مناسبی در شرکتهای سازنده ایجاد شده  به گونه ای که روند ساخت این سازه مدرن نشان از انتقال کامل دانش فنی ساخت این دست از تجهیزات دریایی به داخل کشور است.

وی با بیان اینکه در طراحی بخش دریایی فاز ۱۴ نصب ۴ سکو پیش بینی شده است افزود: با استقرار جکت (پایه سکو) دوم این بخش از میدان گازی پارس جنوبی ، جکت های سوم و چهارم نیز که از روند مناسب اجرایی و ساخت برخوردار است به تدریج تا پایان مرداد ماه سال جاری نصب خواهند شد.

ستاری گفت : در حال حاضر دو دکل حفاری در دو موقعیت دریایی این فاز مشغول انجام عملیات  حفاری  توصیفی هستند به طوری که با پایان یافتن حفاری های توصیفی در یکی از بخش ها، ” دکل آبان ۵″ متعلق به شرکت ملی حفاری ایران تا هفته آینده بر روی نخستین جکت نصب شده این حوزه  حفاری های توسعه ای را آغاز خواهد کرد.

اکنون دو دکل موجود در فاز ۱۴  به صورت شناور و بدون استفاده از جکت در حال حفاری های توصیفی است .

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ همچنین با اشاره به همکاری های مطلوب اعضای کنسرسیوم توسعه دهنده این فاز افزود:  متوسط پیشرفت توسعه این فاز با آغاز دور جدیدی از برنامه های فشرده اجرایی به بیش از ۴۰ درصد رسیده است.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ