دامداران مکلف به ثبات قیمت شیر شدند
تاريخ ارسال خبر : 3 سپتامبر 2012 | ساعت 13:31 | کد خبر: 18855 | sv45 | چاپ این مطلب

ترکی افزود: براساس توافق صورت گرفته، اگر چنانچه کارخانجات تولید آرد از تحویل نهاده سبوس گندم به هرنحوی به دامداران خودداری کنند، برابر مقررات جاری با آنها برخورد تعزیراتی خواهد شد.

معاون برنامه ریزی استاندارتهران ضمن بیان جزئیات جلسه ویژه‌ای که یکشنبه هفته جاری به منظور ساماندهی قیمت شیرخام و لبنیات در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، از کاهش قیمت لبنیات از امروز دوشنبه خبر داد.

نعمت الله ترکی درگفت‌وگو با مهر در خصوص جلسه روز یکشنبه که با حضور مسئولان مربوطه به منظور ساماندهی وضعیت قیمتی شیرخام و لبنیات برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه قرار شد برای رفع مشکل نقدینگی کارخانجات تولید فرآورده های لبنی آنها چک مدت دار ۲ ماهه به شرکت پشتیبانی امور دام بدهند تا این شرکت در اسرع وقت ۳ نهاده اصلی را با نرخ مصوب به دامداران تحویل دهد.

وی افزود: براین اساس شرکت پشتیبانی امور دام موظف شد به ازای هر تن شیرخام ۱۹۰ کیلوگرم نهاده کنجاله سویا، ۲۴۵ کیلوگرم نهاده ذرت و ۲۴۵ کیلوگرم نهاده جو را در اختیار دامداران بگذارد.

به گفته معاون برنامه ریزی استاندار تهران، قیمت هرکیلوگرم نهاده کنجاله سویا ۹۰۰ تومان تحویل انبار استان و با احتساب کرایه حمل از انبار استان تا دامداری ۹۳۰ تومان، قیمت هرکیلوگرم نهاده ذرت ۶۰۰ تومان تحویل انبار استان و با احتساب کرایه حمل از انبار استان تا دامداری ۶۳۰ تومان و قیمت هرکیلوگرم نهاده جو ۵۹۰ تومان تحویل انبار استان و با احتساب کرایه حمل از انبار استان تا دامداری ۶۲۰ تومان برآورد می شود.

وی همچنین درخصوص تامین نهاده سبوس گندم گفت: در رابطه با تامین نهاده سبوس گندم برای دامداریها نیز در این جلسه مقرر شد برخی از کارخانجات تولید آرد که تاکنون این نهاده را به دامداران تحویل نداده اند، هرچه زودتر به ازای هرتن شیر خام ۱۹۰ کیلوگرم نهاده سبوس گندم را با قیمت هرکیلوگرم ۲۵۰ تومان تحویل انبار استان دهند که با احتساب کرایه حمل از انبار تا محل دامداری قیمت هرکیلوگرم نهاده سبوس گندم درحدود ۲۸۰ تومان برای دامداران محاسبه می شود.

ترکی افزود: براساس توافق صورت گرفته، اگر چنانچه کارخانجات تولید آرد از تحویل نهاده سبوس گندم به هرنحوی به دامداران خودداری کنند، برابر مقررات جاری با آنها برخورد تعزیراتی خواهد شد.

وی در ادامه درباره تعهد انجمن صنفی صنایع فرآورده های لبنی ایران نسبت به عرضه محصولات خود با نرخ مصوب گفت: از سویی دیگر کارخانجات تولید فرآورده های لبنی موظف شدند براساس تفاهم نامه ۲ ماه گذشته ای که با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرده اند، محصولات لبنی “شیر۹۰۰ گرمی نایلونی با ۱٫۵ درصد چربی با قیمت ۹۰۰ تومان، ماست ۹۰۰ گرمی با داشتن ۱٫۵ درصد چربی با قیمت ۱۳۰۰ تومان و پنیر یو.اف ۴۰۰ گرمی با قیمت ۲۴۰۰ تومان” را در بازار عرضه کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد که کارخانجات تولید فرآورده های لبنی ۵۰ درصد محصولات دیگرخود را که شامل محصولات لبنی پرچرب می شود را با نرخ گذاری سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت به بازار عرضه کنند.

وی افزود: سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قرار است نرخ مصوب را به سراسر کشور ابلاغ کند تا همه کارخانجات لبنی در سراسر کشور محصولات خود را با نرخ مصوب به بازار عرضه کنند.

ترکی هشدار داد: دراین رابطه تیمهای بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت از امروز در کارخانجات تولید فرآورده های لبنی مستقر می شوند تا در نحوه قیمت گذاری محصولات با نرخ مصوب نظارت کرده و با متخلفان برخورد تعزیراتی کنند.

به گزارش مهر، قیمت پایه هر کیلوگرم شیر‌ خام با داشتن ۳٫۲ درصد چربی و یک میلیون بار میکروبی ۷۵۰ تومان قیمت گذاری شده است.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ