نکونام‌:روی کاغذهیچ تیمی بیشتر ازما شانس ندارد
تاريخ ارسال خبر : 10 سپتامبر 2012 | ساعت 12:07 | کد خبر: 19120 | sv4 | چاپ این مطلب

کاپیتان تیم ملی اعتقاد دارد ایران روی کاغذ از بیشترین شانس صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برخوردار است.


   سایت فیفا در آستانه بازی فردای ایران و لبنان در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴، با جواد نکونام مصاحبه کرده است.


در مقدمه این مصاحبه عنوان شده ایران یکی از تیم‌های قوی قاره آسیا و یکی از مدعیان ورود به جام جهانی ۲۰۱۴ است. این تیم در دور دوم مرحله گروهی جام جهانی تاکنون ۲ بازی انجام داده و در رده دوم قراردارد اما هنوز با حضور در جام جهانی فاصله دارد. اگر این تیم که کاپیتانی همچون جواد نکونام دارد، امتیازات کافی را در بازی های آینده بگیرد،‌ به هدف مورد نظرش خواهد رسید. به نظر می‌رسد این مرحله برای ایرانی‌ها با کسب پیروزی یک بر صفر مقابل ازبکستان خوب شروع شد و پس از آن ایران در تهران تساوی بدون گل مقابل قطر را کسب کرد.


سایت فیفا در ادامه از قول نکونام نوشته است: خیلی خوب می‌دانیم که مرحله مقدماتی،‌ دوره‌ای طولانی و همچون یک جاده پر پیچ و خم است. هدف ما این است که بهترین عملکرد را داشته و برنده شویم. باید به  قدر کافی امتیاز کسب کنیم تا یکی از دو تیم راه‌یافته به دور نهایی از گروه خود باشیم. خارج از خانه پیروزی مهمی برابر ازبکستان کسب کردیم اما با قطر در خانه مساوی کردیم. همین دو نتیجه نشان می دهد از قبل نمی‌شود نتایج را پیش بینی کرد. تیمی که می خواهد صعود کند، باید به نتایج قاطعی پس از گذشت نیمی از پیکارها برسد.


وی در مورد شانس ایران صریح حرف می‌زند و می گوید: روی کاغذ هیچ تیمی بیشتر از ما شانس ندارد اما یکسری چیزها وجود دارند که خارج از زمین اتفاق می‌افتند و باعث تغییر نتیجه می‌شوند. ما از بازی های مقدماتی گذشته خیلی چیزها یاد گرفته ایم. می خواهیم انرژی زیادی خرج کنیم. برای کسب امتیاز و دست یابی به گل نیز تلاش خواهیم کرد. ایران قادر به انجام این مهم است پس خودمان را مدعی حضور می دانیم.


در ادامه این مصاحبه آمده نکونام یکی از اعضای تیم ایران در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان بوده است. تیمی که سومین و آخرین حضورش را در جام جهانی در تاریخ حیات خویش تاکنون تجربه کرده است.


کاپیتان تیم ملی در این باره گفت: بازی در یک دوره جام جهانی، رویای هر بازیکنی است. افتخار می کنم که برای تیم کشورم در آن جام بازی کردم و نماینده کشورم در بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان بودم. حضور در این جام آنقدر لذت بخش است که با هیچ رویداد دیگری قابل قیاس نیست. سعی می کنم این حس را به دیگر بازیکنان تیم ملی منتقل کنم. مرتب با آنها در مورد ارزش و تاثیرات حضور در چنین تورنمنتی صحبت می کنم. با این کار سعی می کنم احساسات ملی بازیکنان را برانگیزم و آنها را برای کار و تلاش بیشتر ترغیب و تحریک کنم.


نکونام در این مصاحبه نکاتی را به عنوان علل موفقیت بر شمرده و گفته است: نسل من پس از رقابت‌های جام ملت‌های ۲۰۰۰ آسیا شکوفا شد. ما صاحب تجارب ارزشمندی شدیم و در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ بازی کردیم. در جام ملت‌های ۲۰۰۴ حضور یافتیم و در این جام حتی شانس قهرمانی هم داشتیم که با بدشانسی به مقام سومی رسیدیم. برای ما فوتبالی سرشار از رقابت و پرتحرک مورد نظر بود که همه آن تجارب کمک کرد به مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان راه یابیم. اگر به گذشته نگاه کنیم قابلیت‌های بازیکنان‌مان با حضور در لیگ‌های حرفه‌ای معتبر و تورنمنت‌های دشوار بالا رفت. با توجه به همه این دلایل اکنون تیمی با تجربه داریم که خود من روی راه‌یابی مجدد آن به جام جهانی حساب می کنم.


در ادامه این مصاحبه سایت فیفا نظر نکونام را از ۶ سال فعالیت در لالیگا اسپانیا جویا شده که وی گفته است: در همه سطوح یک تجربه فوق‌العاده بود. در ابتدای حضورم با یکسری مشکلات به خاطر مساله تطبیق با شرایط کار در این لیگ اروپایی مواجه شدم. سعی کردم خود را با وضعیت فوتبال اسپانیا وفق دهم. این برای من چالشی در قوی‌ترین لیگ فوتبال دنیا بود که به عنوان بازیکن ایرانی سعی کردم از عهده آن خوب بربیایم. در آنجا همه از من حمایت کردند بخصوص وقتی در دومین فصل حضورم مصدوم شدم. وقتی در سومین فصل حضورم به میدان بازگشتم، ۹ گل زدم و بهترین هافبک لالیگا شدم. فصل قبل هم یک پله تا حضور در لیگ اروپا فاصله داشتیم.


وی در مورد اتفاقات دیگر در لالیگا گفت: فکر می کنم مهم‌ترین آن انتخابم به عنوان بهترین هافبک لالیگا بود زیرا من در اوج قابلیت‌ها و آمادگی قرار داشتم. بهترین گلم را نیز به بوردو فرانسه در جام یوفا زدم. در وقت اضافه گل زدم و تیم به جمع ۱۶ تیم جام راه یافت. قشنگ‌ترین نکته‌ای هم که روزنامه‌ها در مورد من نوشتند مربوط به زمانی بود که مرا با خاویار ایران که در جهان بهترین است، مقایسه کرده بودند. نشریات اسپانیا مرا با همه بازیکنان مقایسه کردند که این امر برای من به عنوان یک لژیونر حاضر در لالیگا و کاپیتان اوساسونا ارزشمند بود. ضمن آنکه اولین بازیکنی ایرانی بودم که خارج از کشور بازوبند کاپیتانی گرفت.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ