۳ خبر دفاعی، ۴ تحلیل سیاسی و ۵ نکته امنیتی از زبان سرلشکر جعفری
تاريخ ارسال خبر : 16 سپتامبر 2012 | ساعت 18:12 | کد خبر: 19344 | sv27 | چاپ این مطلب

“ساخت سامانه پدافند هوایی رعد، تولید پهپاد با قابلیت شلیک موشک، سپاه عاملان نوسان سکه و ارز را شناسایی می‌کند، پاسخ به شایعات درباره ترور نخست وزیر هند و نیازی نیست برای انتخابات ۹۲ کار امنیتی خاصی انجام دهیم” مهمترین محورهای سخنان سرلشکر جعفری در نشست خبری امروز خود بود.
به گزارش مشرق، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در نشست خبری‌ خود که به مناسبت سالروز تاسیس سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی سپاه صبح امروز برگزار شد، ضمن ابراز تاسف از توهین اخیر به مقدسات اسلامی و ساحت پیامبر اعظم(ص) اظهار داشت: گردانندگان این توطئه صهیونیستی ـ آمریکایی باید بدانند انقلاب اسلامی نشان داده که با تهدید، ‌خشونت و توهین متوقف شدنی نیست و این توهین‌ها را بر نمی‌تابد.

وی ادامه داد: چنین اقدامات موهنی تبدیل به انرژی می‌شود که در نهایت منجر به رشد روزافزون انقلاب اسلامی می‌شود.

جعفری همچنین درخصوص وظایف محوله به سپاه پاسداران در حوزه‌های مختلف گفت: ۲۷ سال پیش در چنین روزی سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی شکل گرفت و در ابتدای رهبری حضرت آیت‌‌الله‌العظمی خامنه‌ای دو نیروی دیگر یعنی نیروی قدس و نیروی مقاومت بسیج در سپاه شکل گرفت و وظایف دیگری نیز، از دهه ۸۰ به بعد در حوزه تهدیدات اطلاعاتی و فرهنگی که به عنوان «جنگ نرم» نامگذاری شده به سپاه پاسداران محول شد.

دقت راکت‌های زلزال سپاه به زیر ۵۰ متر رسید

وی درباره جدیدترین دستاوردهای موشکی سپاه، به افزایش دقت راکت‌های ۳۰۰ کیلومتری زلزال اشاره کرد و گفت: این راکت‌ها که ۱۵ الی ۲۰ سال پیش ساخته شده بود حدود ۳۰۰ کیلومتر برد دارند و در گذشته از دقت مناسبی برخوردار نبودند اما امروز با پروژه‌ جدیدی که به اتمام رسید دقت این راکت‌ها به زیر ۵۰ متر کاهش پیدا کرده است.

ساخت سامانه پدافند هوایی رعد

جعفری با اشاره به دستاوردهای جدید سپاه در حوزه پدافند هوایی گفت: اخیراً سامانه پدافند هوایی رعد که از نوع سامانه‌ «بوک» شرقی پیشرفته‌تر است ساخته و درحال تولید انبوه است.

وی تصریح کرد: رعد در برد ۵۰ و ارتفاع ۲۵ تا ۲۷ کیلومتر (۷۰ هزار پا) یک سامانه متوسط به بالا محسوب می‌شود.

جعفری خاطرنشان کرد: این سامانه پدافند هوایی می‌تواند جمهوری اسلامی را در عرصه مقابله با تهدیدهای هوایی افزایش دهد.

تولید پهپاد «شاهد ۱۲۹» سپاه با قابلیت شلیک موشک

فرمانده کل سپاه همچنین با اشاره به جدیدترین دستاوردهای سپاه در عرصه هواپیماهای بدون سرنشین گفت: پهپاد «شاهد ۱۲۹» جدیدترین دستاورد سپاه در این عرصه است که با مداومت پروازی ۲۴ ساعته می‌تواند ماموریت‌های خوبی در حوزه‌های شناسایی و رزمی انجام دهد.

جعفری خاطرنشان کرد: با نصب موشک‌های سدید بر روی این پهپاد این هواپیمای بدون سرنشین می‌تواند اهداف را در دوردست مورد اصابت قرار دهد.

سپاه عاملان نوسانات بازار سکه و ارز را شناسایی می‌کند

سرلشکر جعفری فدر ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر اقدامات سپاه در حوزه بررسی نوسانات بازار سکه و ارز گفت: سپاه بنا به درخواست رئیس جمهور در تلاش است تا عوامل پشت پرده یا جریاناتی که در این سیستم اخلال ایجاد کرده‌اند مشخص و ریشه این موضوع را پیدا کند.

وی افزود: حتماً دست‌هایی در کار است و امیدواریم در آینده نزدیک، اطلاعاتی در این باره در اختیار رئیس جمهور محترم و شورای عالی امنیت ملی قرار دهیم تا برخورد لازم با متخلفین صورت بگیرد.

فرمانده کل سپاه همچنین تصریح کرد: ادعای دخالت و دست داشتن برخی ارگان‌ها در نوسانات بازار سکه و ارز درست نیست.

خشم مسلمانان مجوزی برای کشتن سفیران کشورها نیست

جعفری در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه “آیا خشم مسلمانان نسبت به اهانت به پیامبر اسلام، مجوز کشته شدن سفیران کشورها را صادر می‌کند؟” گفت: قطعا چنین مجوزی صادر نمی‌شود و درست هم نیست اما به هر حال احساسات مسلمانان جریحه‌دار شده است و تنها کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که اعتراضات خود را به سفارتخانه‌ها ببرند.

“در این اعتراض‌ها خشونت‌هایی نیز اتفاق افتاده است اما مساله اینجاست که در هیچ‌کجا کسی سراغ ندارد که یک مسلمان به دین مسیح یا حضرت مسیح یا دین یهود توهین کرده باشد. توهین‌هایی را که علیه مسلمانان انجام می‌شود، به عنوان آزادی بیان قلمداد می‌کنند اما ما مطمئنیم که این کارها با برنامه‌ریزی‌ قبلی انجام می‌شود اما مطمئن باشند که نتایج عکس به دنبال خواهد داشت و هرچه بیشتر موجب اثبات حقانیت انقلاب اسلامی خواهد شد. “

پاسخ به شایعات درباره ترور نخست وزیر هند

فرمانده کل سپاه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره کشف ۱۱۳ سلاح در زمان برگزاری اجلاس عدم تعهد و همچنین انتشار خبری مبنی بر تلاش برای ترور نخست وزیر هند در ایران گفت: مدرکی مبنی بر تلاش برای اخلال در اجلاس از طریق این سلاح‌ها تاکنون کشف نشده است.

وی ادامه داد: سلاح‌های مذکور طی ایست و بازرسی‌های متعددی که از نقاط مرزی کشور تا تهران آغاز شده بود کشف شد.

جعفری همچنین درباره خبر تلاش برای ترور نخست وزیر هند گفت: فردی تلاش می‌کرد در حین اسکورت مقامات هندی خودروی خود را وارد اسکورت کند.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: این فرد یک سلاح سرد همراهش بوده که هنوز اعلام نکرده قصد شومی داشته یا خیر و به همین منظور این موضوع نیز قطعی نشده است.

جعفری تاکید کرد: این فرد اعلام کرده که عجله داشته و قصد داشت از تیم اسکورت سبقت بگیرد و این حادثه بسیار کوچکی با توجه به حجم زیاد مهمانان اجلاس عدم تعهد بود.

اعلام جزئیات حادثه انفجار در پادگان کرج برای اولین بار

به گزارش فارس، وی در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود در پاسخ به سؤالی در خصوص توان موشکی سپاه پس از انفجار چندی پیش در کرج گفت: آنجا بخشی از توان تحقیقات موشکی ما بود که دچار حادثه شد و آن حادثه توانست فقط روند تحقیقاتی را حدود ۶ ماه به تاخیر بیندازد و الان آن کار در حال ادامه است.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: آن کاری که آنجا انجام می‌شد در حوزه سوخت جامد موشک‌های ماهواره‌بر بود و نه در خصوص موشک‌های دفاعی.

وی افزود: در حوزه موشک‌های دفاعی با توجه به دستیابی ایران به برد ۲ هزار کیلومتر، نیازی به تحقیقات بیشتر نیست.

حضور نیروهای قدس سپاه در سوریه به منزله حضور نظامی نیست

سردار جعفری همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه گفت: همه می‌دانندکه سپاه واحدی به نام واحد نهضت‌های اسلامی داشت که هدفش کمک به مستضعفین و بحث بیداری در جهان اسلام بود.

وی افزود: از زمانی که نیروی قدس تشکیل شد، باهدف حمایت از ملت‌های مظلوم بخصوص مسلمان حرکت‌هایی انجام داده است و در کشورهای لبنان و سوریه تعدادی از نیروی قدس سپاه حضور داشتند اما این به منزله حضور نظامی ما در آنجا نیست.

وی با بیان اینکه در مقایسه با میزان حمایت و حضور نظامی کشورهای عربی از گروه‌های معارض سوریه، ما اقدامی در آنجا انجام ندادیم، گفت: ما تنها کمک فکری و مستشاری و انتقال تجربه را انجام می‌دهیم.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که برای دفاع از سوریه که در حلقه مقاومت است، انتقال تجربیات خود و هر گونه کمک فکری را به سوریه داشته باشد و این در حالی است که کشورهای دیگر ابایی از کمک نظامی به گروه‌های معارض سوریه ندارند و ما این کار را محکوم می‌کنیم.

جعفری همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر توافقنامه ایران و سوریه و اجرای آن در صورت حمله مستقیم نظامی به این کشور اظهار داشت: این توافقنامه بستگی به شرایط دارد و اینکه الان به صورت قطع بگوییم اگر حمله نظامی علیه سوریه صورت بگیرد، ایران برای دفاع از سوریه حضور مستقیم داشته باشد بستگی به شرایط دارد.

نیازی نیست برای انتخابات ۹۲ کار امنیتی خاصی انجام دهیم

به گزارش ایسنا، فرمانده کل سپاه در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده تاکید کرد که سپاه برای این انتخابات تهدیدی احساس نمی‌کند و بر همین اساس نیازی نمی‌بیند که کار امنیتی خاصی انجام دهد.

جعفری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و اینکه آیا سپاه برنامه‌ای امنیتی برای این انتخابات در نظر گرفته است یا خیر؟ گفت: یکی از اتفاقاتی که اخیرا افتاد، حادثه بسیار مهم ۸۸ بود که به نظر من با وجود همه خسارت و سختی‌هایی که داشت، برای ما یک نعمت بود و تبعات مثبتی داشت که بزرگ‌ترین اثر آن، پیام ۹ دی بود.

وی ادامه داد: جامعه انقلابی ما در ۹ دی به جهان اعلام کرد که پیرو مقام معظم رهبری و قدردان ارز‌ش‌های ولایت فقیه در هدایت ایران اسلامی و کشور است. مردم ما فرمایش حضرت امام(ره) را که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این کشور آسیبی وارد نشود، در فتنه ۸۸ به خوبی لمس کردند و در نهم دی حمایت همه‌جانبه و گسترده‌ای از رهبری انجام دادند.

جعفری با بیان اینکه “امروز پیروی از ولایت فقیه در جامعه به خوبی جا افتاده است”، افزود: این مساله رشد بسیار جهشی و چشمگیری داشته است و دوست و دشمن نیز این مساله را به خوبی فهمیده‌اند و مردم هم بعد از ۸۸ فهمیدند که چه جریان‌هایی طرفدار واقعی مردم هستند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه “مردم ما امروز از نظر سیاسی راه خود را یافته‌اند”، تصریح کرد: بعد از حوادث ۸۸ ما دیگر شاهد دوران قبل از این حادثه نخواهیم بود و نخواهیم دید که جریان‌هایی با شعارهای غیرواقعی روی کار بیایند و مردم بعدا متوجه شوند این شعارها تنها حرف بوده است. گرایش عمومی مردم به اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی است و این گرایش بسیار شدید و گسترده است و ما آن را در انتخابات مجلس که در سال گذشته برگزار شد نیز دیدیم.

برای انتخابات احساس تهدید در بعد سیاسی و داخلی نداریم

وی تاکید کرد: بر همین اساس، ما احساس تهدید در بعد سیاسی و داخلی نداریم که بخواهیم برای انتخابات آتی کاری بکنیم. مردم ما کاملا هوشیار هستند و خدمتگزاران واقعی را به خوبی تشخیص می‌دهند. البته ممکن است سپاه روشنگری کند اما به نظر می‌رسد که با توجه به هوشیاری مردم حتی نیازی به چنین کاری نباشد.

اگر اصلاح‌طلبان تندروی نمی‌کنند، در انتخابات حاضر شوند

فرمانده کل سپاه درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نیز گفت:‌ اصلاح‌طلبان سطوح مختلفی دارند؛ برخی از آنها تندرو هستند که البته می‌بینیم اصلاح‌طلبان اخیرا نسبت به تندروی‌های این گروه ابراز ناراحتی و پشیمانی کرده‌اند که اصلاح‌طلبان در این صورت و البته اگر دست از تندروی بکشند، می‌توانند مثل سایرین در انتخابات حاضر شوند.

جلوی اسرائیل را نگیرند، در تعهدات هسته‌ای خود تجدیدنظر می‌کنیم

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار AP درباره حمله احتمالی اسرائیل به ایران گفت:‌ رژیم صهیونیستی موجودیت و هستی خود را در مخاطره می‌بیند و طبیعی است که تلاش کند با توجه به ماهیت جنایت‌آمیز و اهل کشتار و قتل بودنش مشکلات خود را با اقدام نظامی و تهدید حل کند اما بعید می‌دانیم که رژیم صهیونیستی بدون اجازه آمریکا دست به چنین اقدامی بزند، چراکه می‌داند در این صورت نتیجه‌ای عایدش نمی‌شود.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: توان هسته‌یی ایران از نظر امنیتی در حد قابل قبولی است و چنین اقداماتی نمی‌تواند ضربه‌ چندانی به آن بزند. در صورتی که سازمان‌های بین‌المللی نتواند جلوی چنین اقدامی از سوی رژیم صهیونیستی را بگیرند، ایران نیز در تعهدات خود در این زمینه تجدیدنظر می‌کند و شرایط تغییر خواهد کرد.

وی همچنین تصریح کرد: البته اسرائیل کوچکتر از آن است که بتواند به تنهایی به ایران حمله کند و چون از تبعات و پاسخ‌های ایران نسبت به این اقدام نگرانند، چنین کاری نمی‌کنند مگر اینکه به دیوانگی و جنون برسند وگرنه با محاسبات و منطق دست به چنین کاری نخواهد زد.

اطلاعات RQ170 را تخلیه کرده‌ایم

جعفری درباره پهپاد آمریکایی RQ170 که توسط ایران به غنیمت گرفته شده بود نیز گفت:‌ اطلاعات این پهپاد تخلیه شده و مدارک مستندی مبنی بر جاسوسی این پهپاد در ایران به دست آمده است که نشان می‌دهد این پهپاد به دنبال جمع‌آوری اطلاعات خاصی بوده است و در صورت صلاحدید در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

اختلال قطعی در تنگه هرمز با حمله به ایران

به گزارش مهر، خبرنگاری پرسید: در صورت حمله مستقیم اسرائیل پاسخ مستقیم ایران به این کشور چگونه خواهد بود و اینکه نیروهای آمریکای در کشورهای اطراف ایران  حضور دارند آیا  ایران توانایی مقابله نظامی با آمریکا را دارد و در صورت حمله آیا تنگه هرمز بسته خواهد شد .

سردار جعفری پاسخ داد: پاسخ ما به اسرائیل روشن است فکر نمی کنیم با توجه به وسعت کم و آسیب پذیری این رژیم و انبوه موشک های ایرانی چیزی از اسرائیل باقی بماند.

فرمانده کل سپاه گفت: توانمندی آمریکایی ها و آسیب پذیری این توانمندی ها برای ما کاملا روشن است. با توجه به جغرافیای ایران براورد ما این است که آمریکا نمی تواند هیچ گونه حمله گسترده ای به کشورمان داشته باشد چرا که در این صورت نتیجه آن شکست است.

سردار جعفری خاطرنشان کرد: اما در خصوص حملات محدود باید بگویم با توجه به توانمندی های موشکی و پدافند ایران ، حملات محدود آنها کم شده و می دانند که ایران پاسخ محکمی به آنها خواهد داد.

وی تصریح کرد: سپرهای موشکی آمریکا در منطقه تنها در مقابل چند موشک محدود می توانند اقدام کنند و در صورتی که ایران حملات گسترده موشکی انجام دهد سپرهای موشکی  نمی توانند کاری انجام دهند.

فرمانده کل سپاه در خصوص بستن تنگه هرمز در صورت حمله احتمالی به ایران گفت: در صورتی که جنگی رخ دهد که طرف مقابل آن آمریکا و غرب باشد خود به خود تنگه هرمز دچار مشکل و صدور انرژی دچار خدشه می شود و برآورد آنها نیز همین بوده و سیاست قطعی ایران همین است.

مانور مشترک با روسیه و چین؛ نه

جعفری در ادامه، در پاسخ به پرسشی درباره توافقنامه امنیتی ایران با چین و روسیه و برگزاری مانور مشترک میان این سه کشور گفت: چنین چیزی وجود ندارد. ما همکاریهای اطلاعاتی داریم اما همکاری نظامی یا مانور مشترک نه.

وضعیت امنیت جنوب شرق و غرب کشور مناسب است

فرمانده کل سپاه پاسداران درباره اینکه وضعیت جنوب شرق  کشور را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: خوشبختانه امنیت خوبی در جنوب شرق حاکم شده است و وضعیت خوب است علت آن است که ما اهمیت ویژه ای به مردم قائل شده ایم و مردم خود وارد صحنه شده اند و از امنیت خود دفاع می کنند. از این رو می توان امنیت جنوب شرق را امنیتی مردمی عنوان کرد.

وی افزود: با اقدامات موثری که در ایرانشهر و اطراف مرز انجام داده ایم امنیت خوبی در آنجا ایجاد شده است و دیگر اقدامات ضد امنیتی صورت نمی گیرد به طوری که پ. ک. ک اعلام کرده تحرکاتی که در این منطقه صورت گرفته بود مربوط به این گروه و حامیان آنها نبوده است.

جزئیات کمک های سپاه به زلزله زدگان شمال غرب ایران

جعفری همچنین درباره اقدامات سپاه پاسداران به زلزله زدگان آذربایجان شرقی افزود: از زمانی که خبر زلزله را دریافت کردم به سپاه این استان دستور دادم که نیروهای بسیج برای کمک به مردم وارد صحنه شوند و اگر شما از مردم این استان سئوال کنید خواهند گفت که اولین نیرویی که وارد صحنه شد نیروهای بسیج و سپاه بودند .

وی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که سپاه در کمک به زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی انجام داده است و این اقدام هنوز در حال انجام است، ساخت ۱۸۰۰ واحد مسکونی برای زلزله زدگان است. برای ساخت این واحدها بسیج سازندگی سپاه وارد صحنه شده است و در حال حاضر گروه های جهادی بسیج در این استان در حال خدمت رسانی به مردم آذربایجان شرقی هستند.

فرمانده سپاه پاسداران بار دیگر این حادثه تلخ را به مردم استان آذربایجان شرقی تسلیت گفت و در عین حال ابراز امیدواری کرد که با اقدامات و برنامه های دولت خسارت مردم این منطقه جبران شود.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ