خزانه دولت، صدور کارت هوشمند ملی را برای مردم گران تمام می کند!
تاريخ ارسال خبر : ۱۴ مهر ۱۳۹۶ | ساعت ۱۳:۰۰ | کد خبر: 36321 | sv42 | چاپ این مطلب

“عسلویه نیوز” کارت هوشمند ملی به گفته مسئولین کلید ورود به دولت الکترونیک است و حدود ۴۰ میلیون نفر از مردم ایران فاقد این کارت هستند و باید تا پایان سال ۹۷ برای اخذ آن اقدام کنند.هوشمند

نکته حائز اهمیت در این بین این است که هزینه تمام شده برای هوشمند کردن کارت ملی ۳۱ هزار تومان می باشد که هزینه بسیار بالایی است. همین موضوع باعث شده است تا خیلی از مردم به این موضوع معترض باشند. عمده هزینه صدور کارت هوشمند ملی به خزانه دولت واریز می شود.

به گزارش تابناک اقتصادی، ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۶ بود که سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در نشستی خبری عنوان نمود: طبق دستوری که از سوی هیئت وزیران اعلام شده، اعتبار کارت های ملی صادر شده از سال ۸۰ تا ۸۹ تا پایان سال ۹۶ می باشد. ابوترابی با بیان اینکه کارت های ملی از سال ۹۷ فاقد اعتبار است، تاکید کرد: مردم به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل برای کارهای اداری از مورخه ۱۸ تیر ۹۶ به دفاتر پست و پیشخوان مراجعه کنند. ابوترابی در خصوص رقم دریافتی از مردم به منظور صدور کارت ملی هوشمند، تصریح کرد: هزینه درخواست کارت هوشمند ملی از تکمیل ثبت نام تا تحویل در سراسر کشور ۳۱ هزار تومان می باشد.

همان گونه که ملاحظه می شود کل مبلغ هوشمند سازی کارت ملی ۳۱ هزار تومان می باشد. با توجه به اجبار در هوشمندسازی کارت ملی تا پایان سال ۹۶، اگر فرض کنیم یک خانواده ۵ نفری قصد هوشمندسازی کارت ملی خود را داشته باشند باید در مجموع ۱۵۵ هزار تومان پرداخت کنند که این می تواند بار مالی بسیاری را به یک خانواده ۵ نفری تحمیل کند. اما مقصر بالا بودن هزینه تمام شده برای صدور کارت هوشمند ملی کیست؟

از ۳۱ هزار تومن هزینه برای صدور کارت هوشمند ملی ۲۰ هزار تومان هزینه ثبت نام است و طبق مصوبه مجلس به حساب خزانه دولت واریز می ‌شود، ۹ هزار تومان در زمان تکمیل ثبت نام توسط دفاتر پیشخوان یا پست اخذ شده، همچنین ۲ هزار تومان در هنگام تحویل کارت هوشمند ملی دریافت می‌ شود.

بنابراین طبق آنچه اعلام شده است حدود ۶۵ درصد از هزینه صدور کارت هوشمند ملی به حساب خزانه دولت واریز می شود و مقصر اصلی بالا بودن هزینه تمام شده صدور کارت هوشمند ملی، حساب خزانه دولت است. این در حالی است که قیمت صدور یک کارت با بهترین کیفیت و به همراه تراشه، طبق آنچه اعلام شده است ۴ هزار و ۲۶۰ تومان می باشد.

همچنین ۹ هزار تومان از مبلغ ۳۱ هزار تومان به دفاتر پیشخوان یا پست بابت ارائه خدمات پرداخت می شود. عمده کاری که دفاتر پیشخوان و پست برای صدرو کارت انجام می دهند وارد کردن اطلاعات، گرفتن اثر انگشت و گرفتن عکس می باشد. در این بین گرفتن عکس برای روی کارت ملی شاید بیشترین هزینه را برای دفاتر پیشخوان و پست به همراه داشته باشد. مطابق با مصاحبه جوکاری نماینده و بازرس عکاسان در اتاق اصناف، از آنجا که این کار توسط فردی عادی و نه حرفه ای صورت می گیرد بنابراین طبق قانون نباید برای آن ارزش ریالی در نظر گرفت و تعیین قیمت برای این گونه افراد نیز جرم محسوب می شود.

به هر صورت همان گونه که ملاحظه می شود هزینه صدور یک کارت هوشمند ملی بسیار پایین تر از مبلغ اعلام شده می باشد و این هزینه فعلی برای خانوارها با جمعیت بالا، بسیار زیاد است و بار مالی بسیاری را به آن ها تحمیل می کند و از آنجا که دولت مسئول افزایش سطح رفاه خانوارهاست بهتر است برای کاهش هزینه تمام شده صدور کارت ملی چاره ای بیندیشد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ