Assalouyeh News – پایگاه خبری شهرستان عسلویه http://assalouyehnews.com اخبار عسلویه ، استان بوشهر ، مقالات ، گزارش ها و ... Mon, 28 Jan 2019 10:48:10 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.6.14 http://assalouyehnews.com/ASNews/Files/2017/02/assalouyehnews-500-x-500-150x150.jpg Assalouyeh News – پایگاه خبری شهرستان عسلویه http://assalouyehnews.com 32 32 شالی به درخشش آفتاب جنوب http://assalouyehnews.com/11-08-1397-News36544 http://assalouyehnews.com/11-08-1397-News36544#respond Mon, 28 Jan 2019 10:48:10 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36544 🔸عسلویه‌ای که لطیفه عبداللهی به دنیا معرفی کرد
🔸شالی به درخشش آفتاب جنوب

بوشهری ها | من خوشحالم که این اتفاق مهم برایم پیش آمد و توانستم به نمایندگی از زنان جنوب بخصوص شهرستان عسلویه، هنر «خوس دوزی» را به دنیا معرفی کنمEFFAC5EB-9A55-454A-A14C-E7A62250CC70

بوشهری ها / من خوشحالم که این اتفاق مهم برایم پیش آمد و توانستم به نمایندگی از زنان جنوب بخصوص شهرستان عسلویه، هنر «خوس دوزی» را به دنیا معرفی کنم و کارم نشان مهر اصالت صنایع دستی یونسکو را دریافت کند.» لطیفه عبداللهی کاغذی را از اتاق پشتی می‌آورد و با خنده و لهجه‌ غلیظ عربی می‌گوید: «از دیشب که گفتید می‌خواهید بیایید من این جملات را نوشتم تا از رو بخوانم.» عبداللهی از ۱۰ سالگی مثل بسیاری از زنان جنوب بوشهر در «نخل تقی» عسلویه، این هنر را از مادرش یاد گرفته و حالا دوست دارد خوس دوزی را گسترش دهد و زنان بیشتری را مشغول این کار کند. با این همه می‌گوید: «البته اگر وام بدهند و کمک کنند.»
تور و خوس مواد اولیه این هنر است. خوس روبانی براق و نازک و باریک است که با ظرافت خاصی باید در سوراخ‌های نازک تور گره بخورد و قیچی شود. به قول عبداللهی: «باید دانه دانه گره بزنید و بافت یک شال زنانه ۶ ماه تا یک سال زمان می‌برد و تا ۵۰ سال هم عمر می‌کند و خراب نمی‌شود.» شالی درخشنده که تازه عروس‌ها باید دو دست طلایی و نقره‌ای از آن را به خانه داماد ببرند و یک ماه ابتدای زندگی بیرون از خانه روی سر بگذارند. لطیفه می‌گوید: «بعد از یک ماه اول عروسی هم زنان متأهل در تمام میهمانی‌ها باید از خوس دوزی استفاده کنند.» شالی که نشان از تأهل زنان دارد.
بعد از رسیدن به عسلویه یاسین همسر لطیفه ما را به خانه می‌برد. لطیفه که ۳۳ سال دارد با لباس بلند آجری رنگ و خنده‌ای که از لبش جدا نمی‌شود به استقبال می‌آید و به اتاق میهمانی می‌رویم. روی میز نشان و لوح تقدیر در کنار فلاسک قهوه عربی و شیرینی لقماست و چند خوس دوزی زیبا. خواهر و برادر و خواهرزاده و پسر و دختر لطیفه و یاسین هم می‌آیند و همه دور هم می‌نشینیم.
لطیفه شروع می‌کند به بافتن تا از نزدیک روند کار را ببینم. تور را بلند می‌کند و خوس را از سوراخ نازک تور رد می‌کند و بالا می‌آورد و دوباره از سوراخ کناری دیگر تا مانند گره‌ای در چهار سوراخ کنار هم گره بخورد و در نهایت با قیچی کوچکی که انگار به دستش چسبیده اضافه آن را می‌برد. تازه دلیل مدت زمان زیاد بافت را می‌فهمم. حتی پیدا کردن سوراخ روی تور هم سخت است چه برسد به این همه طرح و نقش که روی تور بافته می‌شود: «خیلی کار سختی است و اگر روزی ۷ ساعت کار کنی می‌توانی ۶ ماهه کار را تمام کنی. گاهی وقت‌ها آب چشمت سرازیر می‌شود و کمرت درد می‌گیرد و بدترین قسمت کار آن وقتی است که کار آماده نشده و مراسم عروسی نزدیک است و گریه‌ات می‌گیرد. این قیچی هم آنقدر در دستم می‌ماند که وقتی می‌روم سراغ کارخانه، یکدفعه می‌بینم قیچی هنوز توی دستم است.»
لطیفه که از ۱۰ سالگی مشغول خوس دوزی بوده، شروع کار را طراحی نقش‌ها روی کاغذ می‌داند و بعد از نشان دادن نقش‌ها به مشتری و جلب رضایت شروع می‌کند. قیمت هر شال هم بسته به پر یا خالی بودن نقش فرق می‌کند: «این خوس دوزی‌ها قبلاً دانه‌ای ۸۰۰ هزار تومان بود اما الآن یک میلیون و پانصد تا دو میلیون تومان است چون قیمت تور و خوس بالا رفته و خیلی سخت پیدا می‌شود. باید سفارش بدهیم لنج‌هایی که می‌روند دوبی بیاورند.»
اما این تنها کار لطیفه در خانه نیست. او سه فرزند دارد و باید به کارهای آنها هم رسیدگی کند. به قول خودش: «گاهی وقت‌ها خودم رانندگی می‌کنم و بچه‌ها را به مدرسه می‌برم.» نگاهی معنی‌دار به یاسین می‌کند که دوست ندارد حرف بزند. یاسین که شغلش ماهیگیری با لنج است آرام و خنده‌رو گوشه‌ای نشسته. از یاسین که پسرعموی لطیفه هم هست می‌پرسم در کارهای خانه به لطیفه کمک نمی‌کنی؟ می‌گوید: «اگر ببینم مشغول است، یک کارهای جزئی می‌کنم.» که البته این کارهای جزئی شامل شستن و پختن و تمیزکاری نمی‌شود: «خودش دوست دارد به همه کارهای خانه برسد.»
لطیفه با همه کارهایی که می‌کند دوسال پیش موفق شده فوق دیپلم خدمات بندری از دانشگاه بگیرد چون عاشق تحصیل است: «دوست داشتم تحصیل کنم. دوست داشتم دانشگاه بروم و تجربه خوبی بود. الآن هم دوست دارم بچه‌هایم که بزرگ شدند بروند ادامه تحصیل بدهند و پیشرفت کنند. الآن دیگر مثل سابق نیست من خودم ۱۶سالم بود که ازدواج کردم. ۱۷ سالگی بچه اولم را داشتم.» بحث در مورد تغییر فرهنگ بومی گرم می‌شود و هرکس چیزی می‌گوید. فنجان‌های قهوه عربی که با زعفران دم شده پر و خالی می‌شود و شیرینی «لقما» هم بحث را خوشمزه‌ترمی‌کند.
ناصر برادر لطیفه می‌گوید: «سابق نمی‌گذاشتند دختر از سوم راهنمایی بیشتر درس بخواند اما حالا دیگر اینطور نیست.» یاسین هم می‌گوید: «من تا سوم راهنمایی درس خواندم. اما دلم می‌خواهد بچه‌هایم درس بخوانند و پیشرفت کنند.»
اینجا چیزی در حال تغییر است و این را می‌شود از شخصیت قوی لطیفه فهمید که نمی‌خواهد در چهاردیواری خانه مثل گذشته‌ها محصور بماند و همسرش هم پشتیبان اوست: «خیلی فکرهای بزرگی در سر دارم. دلم می‌خواهد خوس‌دوزی را ببرم روی پرده و کوسن کار کنم و کارگاه این کار را راه بیندازم به شرطی که وام بدهند و کمکم کنند.»
از لطیفه می‌پرسم چه شد که جایزه بردی و دیده شدی: «کارگاه زدند و من در آن شرکت کردم و خانم رحیمی از طرحم عکس گرفت و فرستاد به مسابقه‌ای که بوشهر بود و بعد به من زنگ زد گفت می‌شود تور را بفرستی؟ من هم فرستادم و چند ماه بعد گفتند برنده شدی. البته اینجا همه این کار را بلدند. فقط نسل جدید مثل سابق حوصله نمی‌کند و می‌گوید سخت است شاید سال‌های بعد دیگر اثری از خوس‌دوزی نماند.»
خودش می‌رود و شال خوس‌دوزی را روی سر می‌گذارد و برمی‌گردد و حالا متوجه زیبایی کار می‌شوم خوس‌های درخشانی که صورت را پر از رنگ و نور می‌کنند. از لطیفه می‌پرسم تا حالا در مراسمی شرکت کرده‌ای یا جایزه نقدی گرفته‌ای؟ می‌گوید: «زنگ زدند ولی نشد بروم بوشهر. دوبار هم از تهران زنگ زدند که آن هم نشد که بروم چون شوهرم رفت دوبی و سوخت و من ۶ ماه شیراز توی بیمارستان کنارش بودم. دست و صورت و پاهاش سوخته بود.» یاسین جای سوختگی را نشانم می‌دهد و می‌گوید به خاطر نشتی گاز در لنج و انفجار بوده.
لطیفه می‌گوید: «همان زمانی که زنگ می‌زدند من نتوانستم بروم. از یک طرف غم یاسین بود و از طرفی خوشحالی جوایزی که برده بودم. تا حالا فقط لوح تقدیر داده‌اند و هنوز این گواهی شورای جهانی به دستم نرسیده.» از خانه‌ عبداللهی بیرون می‌آیم، باد خنکی از سمت ساحل در انتهای خیابان وزیدن می‌گیرد. به حرف‌های توی خانه و تغییر فرهنگ و رشد زنان این روستا فکر می‌کنم. این‌که دیگر نمی‌خواهند زود ازدواج کنند و از تحصیل باز بمانند.

]]>
http://assalouyehnews.com/11-08-1397-News36544/feed 0
اشتغال و آلودگی زیست محیطی مطالبات به حق مردم عسلویه است http://assalouyehnews.com/10-26-1397-News36540 http://assalouyehnews.com/10-26-1397-News36540#respond Wed, 16 Jan 2019 12:12:55 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36540 🚨 *دو مطالبه جدی مردم شهرستان عسلویه در بحث اشتغال و آلودگی های زیست محیطی هر دو مطالبه جوانان و مردم عسلویه مطالباتی به حق است که باید به صورت جدی تا حصول نتیجه پیگیری شوند/ خصوصا در بحث آلودگی هوا حتما در سفری که ریاست محترم جمهور در آینده ای نزدیک به استان خواهند داشت این مسئله هم در جلسات رسمی و هم به صورت شخصی با ایشان طرح خواهد شد تا با انجام بررسی کارشناسانه و دقیق، شاهد بهبود شرایط و کاهش آلودگی ها باشیم.*C14ECF67-CCA9-464B-B08B-713DBADDCB08

🔻”عسلویه نیوز”عادل دهدشتی مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری بوشهر در مراسم معارفه بخشدار مرکزی شهرستان عسلویه با اشاره به نقش ویژه جوانان در گره گشایی از مشکلات در حوزه های مختلف، گفت: جوانان می توانند با تکیه بر انرژی جوانی و با بکارگیری ایده های نو و خلاقانه، بسیاری از معضلاتی را که امروز در سطوح مختلف با آن روبرو هستیم، حل کنند.
🔹️دهدشتی با تاکید بر اینکه استفاده از جوانان نباید به شعارها محدود شود، ادامه داد: نگاه استاندار محترم نیز به استفاده از جوانان در سطوح مختلف است که این مهم را می توان در انتصابات اخیر بخشداران و معاونین فرمانداران استان به خوبی مشاهده کرد.
🔹️وی ادامه داد: باید پذیرفت در شرایط فعلی، تنگناهای اقتصادی مردم را با مشکلات معیشتی مواجه کرده است که در این میان بخشداران به عنوان افرادی که صف نخست نیروهای اجرایی دولت به حساب می آیند، با توجه به ارتباط نزدیک تری که با مردم دارند، می توانند با وقت و انرژی مضاعف در راستای ایجاد رضایتمندی در مردم حرکت کرده و با عملکرد خوب خود، نسبت به ایجاد امیدواری بیشتر در جامعه اقدام کنند.
🔹️مدیرکل سیاسی استانداری با تاکید بر لزوم کاهش فاصله میان مردم و مسئولان گفت:استاندار محترم در یک سال گذشته در هر شهرستان حداقل ۴ نوبت با برنامه ریزی و بارها بدون برنامه ریزی حضور پیدا کرده اند که غالبا برای برقراری ارتباط نزدیک تر با مردم و با رویکردی اقتصادی در جهت بهبود وضعیت معیشتی مردم استان بوده است.
عادل دهدشتی در ادامه افزود:این سفرها قطعا دستاوردهایی قابل توجه را در غالب مصوبات، برای شهرستان ها به دنبال خواهد داشت و تاکید استاندار محترم نیز بر اجرایی شدن تمام مصوبات و وعده های داده شده در سفرهای شهرستانی است.
🔹️دهدشتی با اشاره به ظرفیت های بالای شهرستان عسلویه در حوزه های مختلف، ادامه داد:شهرستان عسلویه جدا از صنایع نفت و گاز، دارای ظرفیت های بینظیری است که صنعت گردشگری یکی از مهمترین آنهاست.
🔹️وی افزود: دولت در سال آینده بودجه بسیار خوبی را در حوزه گردشگری پیشبینی کرده که با نگاه مثبتی که از معاون عمرانی استانداری و مدیران مربوطه سراغ دارم، شهرستان عسلویه می تواند با برنامه ریزی صحیح، اتفاقات بسیار خوبی را در حوزه گردشگری روستایی و بومگردی شاهد باشد.
🌐 *با عسلویه نیوز همراه باشید.*
https://t.me/assalouyehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/10-26-1397-News36540/feed 0
استقرار اداره ثبت اسناد عسلویه طی چند روز آینده http://assalouyehnews.com/10-05-1397-News36535 http://assalouyehnews.com/10-05-1397-News36535#respond Wed, 26 Dec 2018 08:12:30 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36535 “عسلویه نیوز” نایب رئیس شورای اسلامی شهر عسلویه از استقرار اداره ثبت اسناد طی چند روز آینده در عسلویه خبر داد.ثبت

محمود محمدی زاده نایب رئیس شورای اسلامی شهر عسلویه در گفتگو با خبرنگار “عسلویه نیوز” با اهمیت خواندن استقرار اداره ثبت اسناد و املاک در شهرستان عسلویه اظهار داشت: یکی از نیازهای اساسی مردم عسلویه استقرار اداره ثبت اسناد و املاک است چرا که رسیدن به نقطه مطلوب در هر حوزه‌ای نیازمند داشتن آمار صحیح و استفاده و تحلیل کارشناسی از آمار است و یکی از اداره‌هایی که در این حوزه تاثیرگذاری بسیاری دارد، اداره ثبت اسناد و املاک است.

وی با بیان اینکه دسترسی سریع به خدمات ثبتی و رفع مشکل رفت و آمد متقاضیان به شهرستان کنگان، استقرار اداره ثبت اسناد و املاک در عسلویه است افزود: ارائه خدمت شایسته به اشخاص حقیقی و حقوقی در طول سال در اداره ثبت اسناد و املاک صورت می گیرد که اهمیت و جایگاه مؤثر این اداره را مشخص می کند اما نباید فراموش کرد که بخش اعظمی از پرونده‌های این اداره متعلق به شهرستان عسلویه است.

محمدی زاده با بیان اینکه مردم شهرستان عسلویه دارای گستردگی زیادی بوده و نبود اداره ثبت اسناد مشکلات زیادی را برای مردم این منطقه ایجاد کرده است، تصریح کرد: حجم بالای مراجعات مردمی به اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان کنگان و نبود این اداره در عسلویه سبب شده شهروندان مسافتی طولانی را طی کنند و هزینه‌های سنگینی برای تردد در این مسیر به مردم تحمیل می‌شود.

وی با بیان اینکه استقرار ادارات در عسلویه امری لازم و ضروری جهت رفاه مردم و توسعه منطقه است ادامه داد: اداره ثبت اسناد و املاک یکی از ادارات مهم و مؤثر برای شهرستان عسلویه به شمار می‌آید چراکه این شهرستان پایتخت اقتصادی ایران بشمار می رود که با این اداره ارتباط بسیاری دارند و از سوی دیگر استقرار اداره ثبت اسناد و املاک باعث هویت بخشی اسناد مالکیتی شهروندان نیز خواهد شد.

محمدی زاده اضافه کرد: نبود ساختمان مناسب مهمترین عامل استقرار نیافتن این اداره در عسلویه بوده که با توجه به هماهنگی های بعمل آمده و پیگیری جناب آقای یوسفی فرماندار محترم شهرستان که تمام توان خود را برای تحقق این موضوع به کار بسته با سرعت هرچه بیشتر تحقق یابد و طی چند روز آینده شاهد استقرار اداره ثبت و اسناد و املاک در این شهرستان باشیم.انتهای پیام/م.ج
🌐 با عسلویه نیوز بروز باشید.
https://t.me/assalouyehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/10-05-1397-News36535/feed 0
بی توجهی مسئولین و جولان سگ های ولگرد http://assalouyehnews.com/07-29-1397-News36523 http://assalouyehnews.com/07-29-1397-News36523#respond Sun, 21 Oct 2018 06:06:34 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36523 “عسلویه نیوز” بی توجهی مسئولین و جولان سگ های ولگرد به یک معظل برای شهروندان تبدیل شده است.1

به گزارش خبرنگار”عسلویه نیوز”جولان سگ های ولگرد در سطح خیابان ها، کوچه ها و معابر یکی از مشکلات اصلی و عمده بهداشتی عسلویه شده است که در سال های اخیر به صورت یک معضل، شهرستان را درگیر خود کرده است.

متاسفانه با افزایش جمعیت سگ های ولگرد و گلایه های مردم از این وضعیت هیچگونه اقداماتی از سوی سازمان ها و نهادها دولتی برای کنترل آنها شاهد نیستیم بطوریکه متاسفانه هنوز در در خیابان ها و معابر شهرهای عسلویه، نخل تقی و دیگر روستاها افزایش سگ های ولگرد در اکثر ساعات شبانه روزی را مشاهده می کنیم غافل از اینکه وجود سگ های ولگرد و زاد و ولد آنها می تواند خطر انتقال بیماری هاری که از طریق سگ به انسان منتقل می شود را افزایش دهد و آسیب های جدی به مردم نیز وارد کند.

وجود سگ های ولگرد و بی توجهی مسئولین در حال تبدیل شدن به یک معضل جدی شده است بطوریکه این وضعیت موجبات گلایه و نارضایتی مردم را فراهم کرده است. در همین رابطه یکی از کاربران در گفتگو با خبرنگار “عسلویه نیوز” اظهار کرد: متاسفانه وجود سگ های ولگرد در شهر سبب شده که اکثر مردم و مستاجران از این وضعیت شاکی باشند و هیچ کس به فکر مردم نیست.

وی افزود: روزانه که بچه های خود را جهت اعزام به مدرسه آماده میکنیم از صبح تا غروب با ترس از منزل خارج می شویم و هر زمان که از منزل خارج می شویم با گله ای از سگ در خیابان ها و حتی مقابل درب خانه ها مواجه می شویم که از شدت ترس حمله کردن با هزار سلام و صلوات بچه های خود را به مدرسه می رسانیم و معلوم نیست تا کی باید این شرایط را تحمل کنیم.

بنابر گزارش ارائه شده باید به این نکته اشاره کرد که عدم وجود حساسیت در زمینه جمع آوری و نگهداری سگ های ولگرد در سطح شهرستان به هیچ عنوان پیگیری نشده و یا در برنامه های کاری مسئولین قرار نگرفته است و باید همه ادارات و نهادهای ذیربط به ویژه شهرداری ها نسبت به جمع آوری سگ های ولگرد حساسیت بیشتری داشته باشند چرا که بر اساس قوانین، ساماندهی و جمع آوری سگ های ولگرد برعهده شهرداری ها گذاشته شده است چیزی که متاسفانه آنگونه که باید اجرایی نشده و همیشه با نوعی بی اعتنایی از سوی این دستگاه ها همراه بوده یا اگر اقدامی هم صورت گرفته در کاهش جولان این حیوانات در سطح معابر و خیابان ها تأثیرگذار نبوده است.

موضوعی که سبب نارضایتی و گلایه بسیاری از شهروندان در سطح شهر و روستا را بوجود آورده عدم رسیدگی مسئولین به این موضوع و جمع آوری آنها در سطح خیابان ها و معابر بوده است.

امیدواریم مسئولین شهرستان بویژه شهرداری ها، دامپزشکی و سایر نهادهای مرتبط با جمع آوری سگ های ولگرد هر چه سریعتر نگرانی های مردم را پایان دهند.
🌐 با عسلویه نیوز بروز باشید.
https://t.me/assalouyehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/07-29-1397-News36523/feed 0
تعرفه‌ها و خدمات ایرانسل در اربعین ۹۷ اعلام شد http://assalouyehnews.com/07-29-1397-News36514 http://assalouyehnews.com/07-29-1397-News36514#respond Sun, 21 Oct 2018 05:33:56 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36514 “عسلویه نیوز” ایرانسل در سال ۹۷ هم علاوه بر ۱۰ مگابایت اینترنت روزانه بسته‌های ویژه و مقرون به صرفه برای زائران اربعین حسینی (ع) درنظر گرفت.اربعین

به گزارش خبرنگار “عسلویه نیوز” به نقل از روابط عمومی ایرانسل، از ۲۸ مهر تا ۱۱ آبان ماه علاوه بر۱۰ مگابایت اینترنت روزانه‌ای که به رایگان برای مشترکان ایرانسل قابل فعال‌سازی است، ۴ بسته اینترنت هفتگی از ۱۵۰ مگابایت تا ۱ گیگابایت در نظر گرفته شده است تا زائران اربعین حسینی (ع) بتوانند به انتخاب خود از آن‌ها استفاده کنند.

مشترکان ایرانسل می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری‌ #۸*۱۱۱۱* بسته‌های رایگان ۱۰ مگابایتی روزانه را برای خود فعال کنند.

image002

همینطور مشترکان ایرانسل می‌توانند با شماره‌گیری کددستوری #۲*۳*۱۱۱۱* برای فعال‌سازی هر یک از بسته‌های مد نظر خود اقدام کنند. هزینه مصرف آزاد اینترنت رومینگ در کشور عراق نیز ۴۹۹ تومان به ازای هر مگابایت در نظر گرفته شده است.

تمامی بسته‌های ارائه شده اعم از بسته ۱۰ مگابایتی رایگان روزانه و ۴ بسته هفتگی از طریق نرم افزار کاربردی «ایرانسل من» نیز در دسترس قرار گرفته‌اند.

مشترکان رومینگ خود را در ایران فعال کنند
ایرانسلی‌هایی که قصد استفاده از بسته‌های دیتای رومینگ را دارند باید پیش از خروج از ایران با استفاده از یکی از روش‌های دستی، از طریق نرم افزار کاربردی «ایرانسل من» یا با شماره‌گیری کددستوری #۱*۱۱۱۱* اقدام به فعال کردن رومینگ بین الملل خود کرده و در طول اقامت خود در کشور عراق، از شبکه رومینگ یکی از اپراتورهای عراقی استفاده کنند.

مشترکان ایرانسل در نظر داشته باشند که بسته‌های اینترنت فعال در داخل ایران، خارج از ایران فعال نیستند و زائران برای استفاده از اینترنت رومینگ بین المللی در کشور عراق، نیاز به تهیه یکی از بسته‌های ارائه شده را دارند.

همچنین، مشترکان ایرانسل لازم است ضمن همراه داشتن گوشی هوشمند، ابتدا دیتا (Data) و سپس رومینگ دیتا (Data Roaming) را در تنظیمات گوشی خود فعال کنند. همینطور، با توجه به اینکه اپراتورهای فعال در کشور عراق از فناوری شبکه نسل دوم و سوم تلفن همراه پشتیبانی می‌کنند، لازم است تنظیمات گوشی کاربران بر روی (WCDMA / GSM Auto) تنظیم شده باشد.

مشترکان ایرانسل می‌توانند با تهیه کارت شارژ در ایران و شارژ سیم‌کارت قبل از خروج از کشور و یا با همراه داشتن کارت شارژ برای شارژ سیم‌کارت در عراق با شماره‌گیری کددستوری #PIN*141* (PIN همان عدد ۱۶ رقمی درج شده روی کارت شارژ است) از داشتن اعتبار در حساب ایرانسلی خود مطمئن شوند. همچنین شارژ سیم‌کارت از طریق کارت بانکی با شماره‌گیری #۷* ، از طریق سایر کدهای دستوری و همراه داشتن رمز دوم کارت بانکی نیز امکان‌پذیر است.

روشن کردن گوشی و فعال‌سازی رومینگ در کشور عراق نیز هیچ هزینه‌ای برای مشترکان ایرانسل ندارد. مشترکان ایرانسل همچنین می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وب‌سایت ایرانسل به نشانی irancell.ir/roaming مراجعه کنند.

همینطور ایرانسل هزینه تماس با ایران و داخل عراق را برای مشترکان خود ۲۴۹۹ تومان و تماس‌های دریافتی را ۸۹۹ تومان در نظر گرفته است، هزینه ارسال پیامک نیز ۴۹۹ تومان است، اما دریافت پیامک برای مشترکان رایگان است.

زائران باید در نظر داشته باشند که برای شماره گیری وقتی از رومینگ بین الملل استفاده می‌کنند، لازم است پیش از شماره مشترک مدنظر خود حتماً کد ۰۰۹۸ را شماره گیری کنند. ایرانسل پیشنهاد می‌کند تا مشترکان شماره‌های مد نظر خود را با پیش شماره ۰۰۹۸ روی گوشی خود ذخیره سازی کنند تا در زمان برقراری تماس سرعت عمل بیشتری داشته باشند.

مشترکان ایرانسل در این سفر همواره در تمامی ساعات شبانه روز می‌توانند با شماره گیری ۰۰۹۸۹۳۷۷۱۱۰۰۰۰ از کارشناسان ایرانسل راهنمایی بگیرند./انتهای خبر

🌐 با عسلویه نیوز بروز باشید.
https://t.me/assalouyehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/07-29-1397-News36514/feed 0
موفقیت یکصدمین جراحی لاپاراسکوپی در بیمارستان عسلویه http://assalouyehnews.com/06-20-1397-News36507 http://assalouyehnews.com/06-20-1397-News36507#respond Tue, 11 Sep 2018 08:00:51 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36507 “عسلویه نیوز” دکتر ایرانمنش جراح عمومی از موفقیت یکصدمین جراحی لاپاراسکوپی در بیمارستان تامین اجتماعی نبی اکرم(ص) عسلویه خبر داد.2

دکتر محمد ایرانمنش متخصص جراحی عمومی در گفتگو با خبرنگار عسلویه نیوز اظهار داشت: جراحی لاپاراسکوپی از روش های نوین جراحی های شکنی است در این روش از برش های بزرگ جراحی پرهیز می گردد و فقط با چند سوراخ امکان جراحی های بزرگ فراهم می گردد.از مزایای این روش درد های بعد عمل کمتر است و برگشت به فعالیت راحت تر و سریعتر و عفونت زخم کمتر و می باشد.

وی افزود: در این روش جراحی هایی مثل جراحی سنگ کیسه صفرا ، جراحی آپاندیس ، حراحی کیست تخمدان ، بررسی علل درد مبهم شکمی ،جراحی برداشتن رحم یا هیسترکتومی ، جراحی بستن لوله ها در بانوان به عنوان روش دایمی جلوگیری از بارداری جراحی فتق ، جراحی های اورژانسی ، پارگی پرده دیافراگم مقدور است.

دکتر ایرانمنش اظهار داشت: در مدت دو سال جراحی هایی نظیر سنگ کیسه صفرا و آپاندیسیت و بستن لوله ها و بستن لوله رحمی توسط جراحان توانمند بیمارستان صورت گرفته است تا به امروز حدود ۱۰۰ جراحی لاپاراسکوپی در این مرکز انجام شده است لازم به ذکر است که تجهیزات بیمارستان در این زمینه نمونه ای از نوین ترین انواع موجود میباشد که به همت مسولان بیمارستان نبی اکرم عسلویه از نیمه دوم بهمن ۱۳۹۵ امکان این جراحی در بیمارستان فراهم گردیده است/انتهای پیام. م .م
🌐 با عسلویه نیوز بروز باشید.
https://t.me/assalouyehnews

 

]]>
http://assalouyehnews.com/06-20-1397-News36507/feed 0
نوجوانان بوشهری ۷ عنوان مسابقات کشوری کسب کرد http://assalouyehnews.com/06-20-1397-News36504 http://assalouyehnews.com/06-20-1397-News36504#respond Tue, 11 Sep 2018 07:45:31 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36504 “عسلویه نیوز” نوجوانان بوشهری در هشتمین المپیاد کشوری ربات های آموزشی و اولین دوره مسابقات ربوتکس ایران موفق به کسب ۷ عنوان مسابقات کشوری شدند.1

به گزارش خبرنگار “عسلویه نیوز”در هشتمین دوره از المپیاد رباتهای آموزشی کشوری( آریانا کاپ اصفهان) و اولین دوره از مسابقات جهانی Robotex   نوجوانان آموزشگاه آریانا رباتیک بوشهر  ۱۴ الی۱۶ شهریور با حضور در این المپیاد موفق به کسب ۷ عنوان مسابقات کشوری شدند.

در این رقابتها ۷۳۰ تیم شرکت داشتند و آموزشگاه آریانا رباتیک بوشهر  طبق روال سالیان گذشته و با توجه به پتانسیل رقابتی که در بین کارآموزان بوشهری و همچنین ارتقای سطح آموزشی آن وجود دارد، ۲۷ نفر از کارآموزان مجتمع تخصصی رباتیک آریانا  که ۱۰ نفر از مرکز استان و ۱۷ نفر از شهرستان جم بودند را جهت حضور در این مسابقات به اصفهان اعزام کرده است.

در این المپیاد پارسا آذربان و نیما محمدی نیا  مقام دوم لیگ روبوت بال، آرش سبزنوروزی مقام دوم لیگ انباردار، فراز مؤذن مقام سوم لیگ انبار دار، امیرمحمد صداقت مقام سوم لیگ بالابر وزنه، علی محقق مقام پنجم لیگ انبار دار، مریم شعبانی عنوان بهترین مکانیزم لیگ انباردار و فرهاد شمسی عنوان بهترین مکانیزم لیگ جنگجو  را بدست آوردند./انتهای پیام م.م

]]>
http://assalouyehnews.com/06-20-1397-News36504/feed 0
آقای فرهنگ درهای فازی را در عسلویه نبندید http://assalouyehnews.com/02-08-1397-News36479 http://assalouyehnews.com/02-08-1397-News36479#respond Sat, 28 Apr 2018 05:15:05 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36479 “عسلویه نیوز”خبرهای خوشحال کننده در راه عسلویه است.افتتاح ایرانی ترین فازهای گازی کشور یعنی فازهای ۱۷،۱۸و ۲۰،۲۱در بزرگترین منطقه انرژی ایران که همان شهرستان عسلویه استان بوشهراست در ۲۷فروردین ماه سال ۹۶با دستان روحانی کلید می خورد.بیکاری

شاید یادآوری چند مطلب از سخنرانی روحانی و تاکید ایشان در توجه به نیروهای بومی در آیین افتتاح این فازها خالی از لطف نباشد.

دکتر روحانی:”باید از محصول پیشرفت ها در پارس جنوبی برای مردم بومی این منطقه هزینه شود.
-باید سلامت هوا ، آب ها ومحیط زیست در اولویت ما باشد.
– ما نفت و گاز را برای برای نشاط و رفاه مردم می خواهیم و می خواهیم مردم این پیشرفت را در زندگی خود حس کنند.
– اگر در عسلویه ، نخل تقی و کنگان شاهد میزبانی خوب مردم در پروژه های نفت و گاز هستیم باید پروژه های نفتی هم به این مردم خدمت کنند.
-در قدیم هرجا کجا نفت بود، بهترین بیمارستان دانشگاه و تفریحات هم در آن منطقه بود.
– به وزیر نفت تاکید می کنم در توسعه پارس جنوبی محیط پیرامونی هم به خوبی دیده شوند مخصوصا محیط زیست منطقه.

اکنون با گذشت یک سال از به بهره برداری رسیدن این فازهای گازی در عسلویه اگر بگوییم هیچ قدمی در جهت برآورده شدن سخنان روحانی و قول هایی که در حضور مقامات و مسئولین محلی به عنوان نمایندگان جامعه محلی در آن مراسم داده شد برآورده نشده و حتی خلاف آن نیز عمل شده است.

اشتغال به عنوان اولین و مهم ترین خواست جامعه محلی در عسلویه است که تا کنون در این چند فاز گازی و حتی شرکت های پتروشیمی مستقر در عسلویه به مردم روی خوش خود را نشان نداده اند و این در حالی است که انتظار می رفت با تاکیدات رئیس جمهور وهمراهی بیش از هشتاد درصدی مردم عسلویه در انتخابات ریاست جمهوری که حسن نیت خود را علاوه بر پاسداری و نگهبانی از فازها و شرکت های منطقه در عرصه سیاسی نیز به دید همگان گذاشتند اما چرخش ها در حوزه اشتغال سمت و سو وحتی مسیری خلاف وعده های روحانی وجامعه محلی عسلویه گرفت.

انتظارها با تغییراتی که در حوزه مدیریتی مجتمع گاز پارس جنوبی اتفاق افتاد، دچار یک ابهام بزرگ شد.هادی هاشم زاده فرهنگ جانشین مسعود حسنی در پست مدیریتی مجتمع های گازی در عسلویه شد.

فرهنگ در جم شاید از نگاه تخصصی کاری کارنامه خوبی برای مجموعه خود داشت، اما در نگاه جامعه محلی جم اصلا نتوانست در بین مردم کارنامه قابل قبولی برای عرضه شدن از خود به یادگار بگذارد.

با آمدن فرهنگ این سوال در بین همگان مطرح شد که آیا فرهنگ همان رویکرد بی توجهی به محیط پیرامونی و در مقابل رضایت مسئولان بالادستی خود را دنبال خواهد کرد؟

در روزهای اول سال۹۷ شاید مصداق این ضرب المثل معروف”سالی که نکوست از بهارش پیداست” در حوزه اشتغال و بکار گیری نیروهای بومی عسلویه در فازهای مذکورتحت مدیریت هاشم زاده فرهنگ بودیم.

جذب نیروهای حراستی از فاز ۱۲کنگان به فاز ۲۰ و ۲۱در عسلویه و بلاتکلیف بودن وضعیت نیروهای حراست بومی عسلویه در این فازها، که سال های سخت پروژه بودن این فازها را به نیت جذب در روزهای خوب بهره برداری به جان خریده بودند اما اکنون چیز دیگری اتفاق افتاده است.

خبر جذب نیروهای خدماتی در اولین ماه سال ۹۷در فاز ۱۷و ۱۸عسلویه باز روزنه امیدی بود که در مجموعه مدیریتی مهندس فرهنگ اتفاق افتاد اما این مورد نیز به مانند بقیه فرصت های جذب در هاله ای از ابهام قرار گرفت تا شاید از به واسطه این فرصتی برای سوداگران اشتغال باز شود.

“به وزیر نفت تاکید می کنم در توسعه پارس جنوبی محیط پیرامونی هم به خوبی دیده شوند مخصوصا محیط زیست منطقه” شاید اگر این تاکیدات دلخوش کننده روحانی نبود، امروز نگاه خواهش گرانه جامعه محلی به سمت فرهنگ و دوستان او در مجموعه مدیرتی شرکت ها نبود.

شاید روزی گفته می شد نیروی متخصص بومی در این شهرستان وجود ندارد یا مدرک دانشگاه معتبر نیست ولی هر روزه شاهد مراجعات فراوان نیروهای متخصص بومی با مداراک مرتبط از دانشگاه معتبر به اداره کار و بعضا فرمانداری هستیم اما به بهانه های واهی از سوی شرکت های مستقر در منطقه پس زده می شوند تا جایی که حتی جامعه محلی قادر به اشتغال فرزندان خود در واحد خدماتی نیست و باید این نیروها با هزینه و امکانات فراون و صرف هزینه های هنگفت بیت المال از دورترین نفاط کشور به عسلویه کوچانده شوند.

جذب و بکارگیری نیروهای بومی در فازهای ۱۷،۱۸و۲۰،۲۱در شهرستان عسلویه می تواند فرصتی باشد تا تراز نبودن ها و کم توجهی ها به جامعه محلی در امر اشتغال، از فاز منفی خود خارج شود.

رویکرد مهندس فرهنگ در نگاه به جامعه پیرامونی تاکنون هیچ نشانی متفاوت تر از جم شاید بعضا خصمانه تر از جم نیز در عسلویه به خودگرفته است و باید دید چگونه شکل مثبت تری در اشتغال به خود می گیرد.

حال باید دید فرصتی که در جذب نیروهای بومی شهرستان عسلویه در فاز ۱۵،۱۶علی رغم فشارهای نماینده مجلس و سایرنهاد محلی، نتوانست تابوی بومی گزینی را بشکند این بار در فازهای مذکور چه شکلی به خود خواهد گرفت.

باید دید نگاه بالا به پایینی در مدیران شرکت های مستقر در عسلویه وحتی مجموعه نفت رنگ تغیر به خود می گیرد؟
آیا فرهنگ می تواند پاسخ گوی خوبی در رضایتمندی جامعه محلی خود با توجه به ساز ناکوکی که همکارانش برای او در عسلویه کوک کردند، باشد؟/انتهای پیام-ع.م

]]>
http://assalouyehnews.com/02-08-1397-News36479/feed 0
بازدید معاون سیاسی فرماندار عسلویه از ستاد اسکان مهمانان نوروزی http://assalouyehnews.com/01-05-1397-News36473 http://assalouyehnews.com/01-05-1397-News36473#comments Sun, 25 Mar 2018 10:59:40 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36473 به گزارش خبرنگار “عسلویه نیوز” سید علیرضا سجادی معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار عسلویه به اتفاق هیئت همراه از محل اسکان مسافران نوروزی در کمپینگ های عسلویه و نخل تقی و مدارس بازدید کرد.نوروز

سجادی دراین بازدید از تمامی دست اندرکاران و اعضاء ستاد اسکان فرهنگیان و شهرداری ها تشکر کرد و بر فراهم نمودن امکانات مناسب برای اسکان و میزبانی از میهمانان نوروزی شهرستان تاکید کرد و اظهار امیدواری کرد مسافرانی که به این شهرستان مسافرت می کنند با خاطرات خوبی از این شهرستان به شهرهای خود مراجعت کنند.

گفتنی است در این بازدید از پایگاه انتظامی شهرستان در پارک ساحلی عسلویه بازدید و از زحمات پرسنل نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت قدردانی شد و از مسافران نوروزی با اهدای شاخه های گل استقبال به عمل آمد .

🌐با عسلویه نیوز همراه باشید
http://t.me/assalouehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/01-05-1397-News36473/feed 1
اسکان بیش از ۴۰ هزار مسافر نوروزی در شهرستان عسلویه http://assalouyehnews.com/01-04-1397-News36469 http://assalouyehnews.com/01-04-1397-News36469#respond Sat, 24 Mar 2018 10:18:59 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36469 ✅معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار عسلویه از اسکان بیش از ۴۰ هزار مسافر نوروزی در شهرستان عسلویه خبر داد.نوروز

🏻علیرضا سجادی معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار عسلویه در گفتگو با خبرنگار عسلویه نیوز اظهار کرد: از ۲۷ اسفندماه ۹۶ تا سوم فروردین ماه بیش از ۴۰ هزار نفر در اماکن پیش بینی شده توسط شهرداری ها و آموزش و پرورش عسلویه اسکان داده شده‌اند که بیشترین آنها از استان‌های همجوار بوده‌اند.

🔻وی افزود: ستاد خدمات سفر شهرستان از روز ۲۷ اسفند ۹۶ فعالیت خود را بصورت رسمی آغاز کرد که در این روز نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از مسافرین نوروزی اسکان داده شدند و با گذشت چند روز از ایام تعطیلات و تا روز سوم فروردین ۹۷ قریب به ۴۰ هزار نفر از مسافران نوروزی توسط ستاد اجرایی خدمات سفر عسلویه در فضاهای مختلف اسکان داده شدند.

🔻سجادی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته شاهد افزایش آمار حضور گردشگران نوروزی در این شهرستان خواهیم بود افزود: با توجه به اینکه شهرداری ها کمپینگ های متعددی را برای حضور مسافرین نوروزی پیش بینی کرده اند و از طرفی آموزش و پرورش شهرستان نیز آمادگی لازم را برای اسکان مسافران فرهنگی دارد پیش بینی میشود تا پایان تعطیلات نوروزی بیش از ۱۲۰ هزار نفر در شهرستان حضور پیدا کنند و از جاذبه های گردشگری و مناطق بکر این شهرستان دیدن کنند.
🔻سجادی با بیان اینکه ظرفیت لازم برای اسکان مسافران نوروزی پیش‌بینی شده است، گفت: مسافران نوروزی که قصد سفر به عسلویه را دارند نگران تامین فضا برای اقامت نباشند چراکه تمهیدات لازم برای اسکان مسافران اندیشیده شده است.

🔻وی افزود: شهرداری عسلویه و نخل تقی کمپینگ های متعددی را برای نصب چادر توسط مسافران مشخص کرده اند و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

🔻وی خاطرنشان کرد: با نظارت و کنترل نیروی انتظامی شهرستان خوشبختانه نظم بسیار خوبی برای مسافران نوروزی ایجاد شده است.

🌐با عسلویه نیوز همراه باشید
https://t.me/joinchat/AAAAAEAdL2eAGAZeTsyzFg

]]>
http://assalouyehnews.com/01-04-1397-News36469/feed 0
مادران عسلویه سر دو راهی… http://assalouyehnews.com/12-21-1396-News36464 http://assalouyehnews.com/12-21-1396-News36464#respond Mon, 12 Mar 2018 05:02:28 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36464 “عسلویه نیوز” عدم اطلاع رسانی از سوی دانشگاه و کتمان احتمالی حقایق کمکی به حل مشکل نخواهد کرد و لازم است هر چه سریعتر در این خصوص روشنگری شود. چرا که یکی از گام های مهم در انجام اقدامات پیشگیرانه و کاهش خطرات ناشی از بیماری ها و عواملی که سلامت انسان را به خطر می اندازد، شفافیت در اطلاع رسانی و آگاه سازی است.
صفری

تغذیه از شیر مادر بنا به توصیه پزشکان بهترین و مغذی ترین غذا برای نوزاد می باشد، اما مسئله مهم این است که شیر مادر چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

طبق گفته محققان؛ شیوه های مختلف و یا نا سالم تغذیه با شیر مادر در سال ۲۰۱۶ موجب مرگ و میر ۸۲۳ هزار کودک زیر پنج سال در سراسر جهان شده است. امری که ساکنان شهرستان های جنوبی استان بوشهر بویژه مادران شهرستان عسلویه را نگران و سر دو راهی قرار داده است. مستند به برخی شواهد حضور طولانی مدت در این مناطق، آلوده شدن شیر مادر به فلزات سنگین از جمله سرب را محتمل می سازد.

این موضوع برای اولین بار دو سال پیش (شهریور ۱۳۹۴) و پس از گزارش چند مورد مشکوک به افزایش میزان سرب در شیر برخی از مادران ساکن مناطق پیرامونی صنایع نفت و گاز مطرح شد که متعاقب آن؛ دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بر حسب وظیفه ذاتی در زمینه پایش موضوعات مرتبط با سلامت، اقدام به نمونه گیری از شیر مادران شهرستان عسلویه بعنوان جامعه هدف نمود.

در پی رسانه ای شدن موضوع مبنی بر نگرانی اهالی عسلویه و لزوم روشنگری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر استوار معاون پژوهشی وقت دانشگاه اعلام داشت که نتایج آزمایشات و نمونه گیری صورت گرفته محرمانه نیست و پس از نهایی شدن به اطلاع شهروندان خواهد رسید ، اما با گذشت بیش از ۲ سال از این موضوع نگرانی های مردم همچنان پا برجاست و اطلاعی از نتایج بدست آمده در دست نیست.

عدم اطلاع رسانی از سوی دانشگاه و کتمان احتمالی حقایق کمکی به حل مشکل نخواهد کرد و لازم است هر چه سریعتر در این خصوص روشنگری شود. چرا که یکی از گام های مهم در انجام اقدامات پیشگیرانه و کاهش خطرات ناشی از بیماری ها و عواملی که سلامت انسان را به خطر می اندازد، شفافیت در اطلاع رسانی و آگاه سازی است.

لذا با عنایت به اینکه در آستانه برگزاری اولین مجمع عمومی سلامت استان با محوریت تشکل های مدنی و غیردولتی هستیم، انتظار می رود این موضوع در کنار سایر موضوعات مهم حوزه سلامت مطرح و در خصوص اطلاع رسانی و ارائه راهکارهای مناسب اقدام مقتضی صورت پذیرد.

نمونه‌گیری از مادران شیرده عسلویه برای بررسی میزان آلودگی احتمالی و نمونه گیری از مادران شیرده عسلویه که نگرانی همیشگی را بوجود آورده است و بیشتر از همه اینکه نباید نتیجه تحقیقات محرمانه باشد را به اطلاع مردم رساند.

یوسف صفری

/انتهای پیام.

🌐با عسلویه نیوز همراه باشید
http://t.me/assalouehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/12-21-1396-News36464/feed 0
پایتخت انرژی ایران در جدال با آلودگی و سرطان http://assalouyehnews.com/11-30-1396-News36459 http://assalouyehnews.com/11-30-1396-News36459#respond Mon, 19 Feb 2018 05:25:37 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36459 قطب اقتصادی انرژی کشور شامل چهار شهرستان جنوبی استان بوشهر، به علت سوء تدبیر مسئولان و طبق معمول و مرسوم، شرایط مدیریتی کشور با عدم آمایش جامع سرزمین و در نظر نگرفتن وضعیت توپوگرافی و جغرافیای منطقه، با ازدحام شدید صنایع آلاینده مواجه شده است، به طوریکه در حال حاضر هیچگونه راه حل جدی و فوری برای برون رفت از این معضل وجود ندارد.سرطان

بهتر آن می بود که ابتدا، آمایش جامع سرزمین صورت می گرفت و قبل از هرگونه اقدامی، تکلیف مردم منطقه، بالاخص شهرهای عسلویه و نخل تقی و روستاهای اطراف مشخص می شد. مکان هایی برای احداث شهری با تمام زیرساخت های ممکن و مدرن شکل می گرفت و در کنار آن، مکانهایی نیز برای اسکان نیروهایی که قرار بود در صنایع مشغول بکار شوند جانمایی می شد. نه تنها هیچگونه اقدامی در این راستا صورت نپذیرفت، بلکه جنوب استان بوشهر به گواه آمار و تائید مراجع ذی صلاح، در حال حاضر به آلوده ترین نقطه کشور تبدیل شده است.

در چنین شرایطی و با وجود شایع شدن انواع سرطان در میان مردم و کارکنان (در حال حاضر سه نفر از مدیران بواسطه سرطان، بستری و تاکنون چندین نفر نیز از میان ما رفته اند) و در حالیکه کمترین توجه و تنبه در رفتار و گفتار مدیران و مسئولان مرتبط، نسبت به عملکرد و نیز ارائه برنامه های واقعی و کاربردی برای کنترل، توقف و حل این بحران جدی انسانی و محیط زیستی دیده نمی شود، صحبت از حفظ محیط زیست و اکوسیستم گیاهی و جانوری، امری نامعقول و خلاف واقع به نظر می رسد.

در جایی که انسان، بعنوان محور اصلی توسعه دچار مشکلات جدی و شیوع سرطان های مختلف بواسطه وجود آلاینده ها، بالاخص ماده سمی و خطرناک و سرطان زا بنزن، که ناشی از بی توجهی و بی تدبیری ها بوده، شده است، آیا نگاه و توجه هیچ عقل سلیمی متوجه نابودی گونه های جانوری و گیاهی مثل لاک پشت و جنگل های حرّا در این منطقه خواهد شد؟

فضای محصور شهرستان عسلویه و پر شدن این محیط از انواع گازهای سمّی خطرناک، تمامی اندیشمندان اخلاق مدار حوزه محیط زیست را نگران کرده است. پس از گذشت چندین سال، با نمونه برداری های متعدد و بر اساس نتایج به دست آمده، مشخص گردیده بیش از بیست آلاینده غالب از نظر غلظت و اثرات سوء بهداشتی که در میان آنها، بنزن به عنوان آلاینده اصلی و سرطان زا، در محیط تنفسی اکثر شرکت ها، کریدورها و ایضاً محل های اسکان مردم و کارکنان در کل منطقه وجود دارد، سبب تغییرات نگران کننده ای در پارامترهای خونی، کبدی و کلیوی مردم و کارکنان شده است.
ادامه این روند با توجه به پایین بودن میانگین سنی و سابقه کاری افراد، تغییرات جدی در عوامل ژنتیک و درونی بیماری زا را ایجاد خواهد کرد که یقیناً با توجه به سهولت مهاجرت و نیز حضور افراد بسیار زیادی از نقاط مختلف کشور به عنوان نیروهای انسانی شاغل در منطقه، در سرنوشت چندین نسل از انسانهای ایرانی تأثیرات مخرب و جبران ناپذیری را به جا خواهد گذاشت که این مهم با توجه به تاکیدات مکرر دین اسلام به حفظ حیات انسانی و نیز برنامه های بلند مدت نظام در سیاست های جمعیتی و توسعه ای، مغایرت دارد.

مزید استحضار؛ روزانه ۳ هزار و ۳۰۰ تن گاز so2 و co2 از مجموع پالایشگاه‌ها و پتروشیمی های فعال در منطقه پارس جنوبی در اثر فلرسوزی در هوا منتشر می‌شود. لذا از ریاست سازمان محیط زیست کشور به عنوان متولی محیط زیست کشور و نیز فردی آگاه و دغدغه مند، درخواست می گردد، اداره محیط زیست شهرستان عسلویه با قید فوریت به اداره ای ویژه ارتقاء داده شود و به لحاظ کادر و نیروی انسانی کارشناس و مبرز، تکمیل و به تمام تجهیزات ضروری مجهز و به روز شود و در صورت نبود اعتبار لازم، این امر به سادگی و با هزینه خود شرکت های آلوده کننده به عنوان منبع آلودگی میسر است. هر لحظه درنگ در تشکیل یک کارگروه ویژه برای ارائه آمارهای حقیقی و قابل اعتماد و استناد، در جهت نجات جان مردم منطقه و شهرهای جنوب استان بوشهر و کارکنان و کارگران خدوم و زحمتکش ایرانی، فرصتی است که در آینده ای نزدیک به تهدیدی جدی تبدیل خواهد شد و یقیناً این پرسش، تاریخی ابدی را برای آیندگان به ارث خواهد گذاشت که ثروت و توسعه برای ملتی دردمند و بیمار و درگیر هزاران درد و رنج که همه عمر خویش را باید درگیر التیام امراض ودرمان بیماری ها باشد، چه فایده‌ای دارد و پیشینیان آنها که ما باشیم، چه نقشی در سرنوشت شوم آنها داشته ایم؟ یقیناً تمدن را افراد سالم و شاداب و سرزنده و آگاه و برخوردار تداوم خواهند بخشید نه مردمانی رنجور و دردمند و فقیر و درگیر با هزاران مصیبت.

جناب آقای دکتر کلانتری؛
هنوز فرصت هست و امیدواریم پیش از آنکه همه فرصت ها بسوزد، کاری بکنیم.تاریخ و سرنوشت تمدنی در گرو تدبیر عاقلانه بزرگان و مسئولیت یافته گان و دردمندان فردای ایران است.

نویسنده: حسین بردستانی

]]>
http://assalouyehnews.com/11-30-1396-News36459/feed 0
برگزاری همایش تخصصی ائمه جمعه و جماعات در بخش چاه مبارک http://assalouyehnews.com/11-18-1396-News36455 http://assalouyehnews.com/11-18-1396-News36455#respond Wed, 07 Feb 2018 09:53:40 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36455 “عسلویه نیوز” همایش تخصصی ائمه جمعه و جماعات در بخش چاه مبارک شهرستان عسلویه برگزار شد.همایش

به گزارش “عسلویه نیوز”مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه خاتم الانبیا شهرستان عسلویه ظهر سه‌شنبه در همایش تخصصی ائمه جمعه و جماعات با بیان اینکه در جهان انقلاب های زیادی رخ داده است که با گذشت زمان با مشکلات زیادی روبرو شدند، گفت: در عصر ما انقلابی اتفاق افتاد که با همه انقلاب های سرتاسر جهان متفاوت بود.

حجت الاسلام روح الله میرشکاری افزود: بیان خاطرات قبل و بعد از انقلاب قابل تامل و تفکر است که مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند، بیان خاطرات قبل از انقلاب را با ۱۰ کتاب یا ۱۰۰ کتاب نمی توان بازگو کرد.

وی ضمن بیان عظمت شخصیت مقام امام راحل اظهار کرد: شخصیت امام راحل با تمام رهبران جهان تفاوت زیادی داشت و در فرمایشات خویش عنوان کرده بود که امدادهای غیبی نیز در به ثمر رسیدن انقلاب دست داشتند.

میرشکاری با تاکید بر اینکه امام راحل با به ثمر رساندن انقلاب اسلامی تمام معادلات شرق و غرب را برهم زد اظهار کرد: با پیروزی انقلاب، حکومت اسلامی در برابر نظام سلطه و سرمایه گذاری قد علم کرد و باعث شد تمام معادلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شرق و غرب برهم خورد.

وی افزود: امام راحل از همان روزهای اول با افق دوری آینده را می‌دید و انقلاب را برای مذهب خاصی شروع نکرد و فقط برای تداوم دین مبین اسلام بنا نهاد.

وی گفت: امروز شاهد و ناظر جهانی شدن انقلاب و دین مبین اسلام و تاثیرگذاری آن در گوشه گوشه دنیا هستیم.

وی احیای هویت اسلامی، طرح اندیشه حکومت اسلامی، دفاع از آرمان های مقدس فلسطین، ایجاد وحدت و هم بستگی اسلامی در جهان و طرح گفتمان در سطح جهان بین مذاهب اسلامی را از تحولات انقلاب عنوان کرد و گفت: امروز هویت اسلامی به عنوان یک امتیاز نهایی در جهان واقع شده و حکومت اسلامی در همه نقاط جهان تاثیرگذار است.

حجت الاسلام میرشکاری اظهار کرد: امروز آرمان حمایت از فلسطین در جهان اسلام تقویت شده است و همه مسلمانان پشتیبان و حامی مردم مظلوم فلسطین بوده و خواهان آزادی آنان از ظلم و ستم هستند.

وی گفت: امروز شاهد آن هستیم که اندیشه‌های امام راحل و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری عامل پشتیبانی وحدت و هم بستگی اقوام و مذاهب اسلامی در ایران و جهان اسلام است.

میرشکاری گفت: در شرایط کنونی برای ایجاد وحدت اسلامی در بین امت اسلامی، نیاز است علما با فقه دیگر مذاهب نیز آشنایی داشته باشند.

حجت الاسلام میرشکاری اظهار داشت: در زمانی که دین در حال افول بود، طرح اندیشه اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی توسط امام خمینی (ره) شکل گرفت و نخستین تحول در انقلاب اسلامی، احیا هویت اسلامی بود.

وی تاکید کرد: امروز ادیان و رهبران غیر اسلامی داوطلب هستند تا با مبانی و دیدگاه اسلام آشنا شوند و باید این بستر در حوزه های علمیه تقویت شود و طرح گفتمان دینی در سطح جهانی بین پیروان مذاهب اسلامی اجرا شود.

وی گفت: شما ائمه جمعه و جماعات متفکرین و عالمان دین در جامعه هستید و باید برای استمرار انقلاب اسلامی آفت شناسی کنید.

میرشکاری افزود: علمای اهل تشیع و تسنن در ذات اسلام مشکل ندارند، رهبر ما عالم، مجتهد و فقیه است و علمای شیعه و سنی، همگی منادیان حق هستند و باید بیاندیشند که چه چیزهایی انقلاب را تهدید می کند و چگونه می توان آنها را برطرف کرد.

وی با بیان اینکه، آنچه برای ما اتفاق افتاده، تشکیل انقلاب اسلامی است، افزود: انقلاب ما انفجار نور و پیروزی حق بر باطل بود و حفظ آن مهمتر و مورد تاکید است.

همایش تخصصی ائمه جمعه و جماعات چاهم بارک به همت حوزه بسیج امام خمینی بخش چاه مبارک و دفتر امام جمعه اهل سنت و شهرداری چاه مبارک برگزار شد./مهر

🌐 با عسلویه نیوز بروز باشید.
https://t.me/assalouyehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/11-18-1396-News36455/feed 0
برای تجدید بیعت و میثاق در راهپیمایی۲۲ بهمن شرکت خواهیم کرد http://assalouyehnews.com/11-07-1396-News36448 http://assalouyehnews.com/11-07-1396-News36448#respond Sat, 27 Jan 2018 07:16:40 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36448 “عسلویه نیوز” امام جمعه اهل سنت عسلویه اظهارداشت:برای تجدید بیعت و میثاق در راهپیمایی۲۲ بهمن شرکت خواهیم کرد.شیخ ابراهیم محمدی

به گزارش خبرنگار “عسلویه نیوز” شیخ ابراهیم محمدی امام جمعه اهل سنت عسلویه در خطبه نماز جمعه خود ضمن خیر مقدم به عبدالنبی یوسفی فرماندار و هیئت همراه به مسجد جامع عسلویه اظهار داشت: حضور فرماندار دربین نمازگزاران را گرامی میدارم وعرض تبریک بخاطر انتخاب ایشان برای تحمل مسئولیت درشهرستان و امیدارم درخدمت به مردم موفق باشند.
شیخ ابراهیم محمدی در ابتدای خطبه خود پس از دعوت خود و مردم به عبودیت الهی اظهار داشت: زندگی اجتماعی جزءطبیعت وفطرت انسان بوده واودراین دنیاگریزی ازمعاشرت بادیگران ندارد.یکی ازمصادیق معاشرت،دوستی بادیگران است واگراین ارتباط ودوستی برپایه ارزش های انسانی بناشودمحصولی جزترقی وتعالی عایدانسان نخواهدشد، ولی اگرباشخصی دوستی کند که بااخلاق نیکوومنش پسندیده بیگانه باشد،به یقین این دوستی جزخسارت وسقوط درقعرمفاسدثمره ی دیگری نخواهدداشت

وی افزود: دوست خوب یکی ازنعمتهای بزرگ الهی وپناهگاه انسان وآرامش بخش دل وروان است، وجوددوست حقیقی دراین دنیای پرتلاطم‌ یکی ازنیازهای هرانسانی است ، کسی که ازنعمت دوست مهربان محروم باشداحساس غربت وتنهایی میکند، یکی ازبهترین خوشی های زندگی ، رفت وآمدوگفت گوهای دوستانه است که غم رامیزدایدوبه انسان نیرو میبخشد اگرانسان دوست نیک صفت وخوش اخلاق داشته باشد ازخوبی های اوپیروی خواهدکردواگررفیق بدنصیبش گرددازبدیهای اوسرمشق خواهدگرفت وچه بسیارندجوانان پاک وبی گناهی که به وسیله دوستان فاسد به وادی فسادکشیده شدندودنیاوآخرتشان تباه گشته است

امام جمعه اهل سنت عسلویه بر لزوم شرکت مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن اظهار داشت: در هفته آینده به استقبال روزهای مبارکی بنام دهه مبارک فجر می رویم که پیشاپیش این ایام فرخنده و مبارک رابه تمامی هموطنان مخصوصا شما نمازگزاران عزیر تبریک و تهنیت عرض میکنم و از خداوند متعال سربلندی و سرافرازی کشور عزیزمان به رهبری مقام معظم رهبری خواهانم و برای تجدید بیعت ومیثاق مثل گذشته در مراسم‌ ۲۲ بهمن شرکت خواهیم کرد.

🌐 با عسلویه نیوز بروز باشید.
https://t.me/assalouyehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/11-07-1396-News36448/feed 0
اینکه مسلمان باشیم وآمریکا و اسرائیل ارباب ما باشند با قرآن سازگارنیست http://assalouyehnews.com/11-07-1396-News36445 http://assalouyehnews.com/11-07-1396-News36445#respond Sat, 27 Jan 2018 05:08:57 +0000 http://assalouyehnews.com/?p=36445 “عسلویه نیوز” امام جمعه موقت عسلویه گفت: اینکه مسلمان باشیم وآمریکا واسرائیل ارباب ما باشند با قرآن سازگار نیست.نماز جمعه

به گزارش خبرنگار”عسلویه نیوز” حجت الاسلام شیخ عباس بحرینی امام جمعه موقت عسلویه در خطبه نماز جمعه خود با تسلیت ایام فاطمیه گفت فاطمه مانند قرآن و پیامبر و امیرالمومنین (ع) ناشناخته مانده است خدا در وجود فاطمه سری به ودیعه گذاشته است جایگاه اورا فقط خدا وپیامبر می داند پیامبر درمقابل فاطمه (س) بلند می شد تعظیم می کرد دستش را می بوسید وجای خودش می نشاند شاید یکی از اسرار وجودی فاطمه (س) استمرار نبوت پیامبر در فرزندان او بود به خاطر نسل حضرت فاطمه و علی (ع) اسلام باقی مانده است نبوت به وسیله امامت فرزندان آنها استمراریافته است.فاطمه عظیم است او سید زنان دنیا و آخرت است حق است که فاطمه برای زنان و مردان ما الگو باشد ما نباید از رنگ وصبغه فاطمه فاصله بگیریم اگر از صبغه اهل بیت فاصله بگیریم کمیت مان لنگ است.

امام جمعه موقت عسلویه درخطبه دوم با اشاره یوم الله ۱۲ بهمن وسالروز ورود حضرت امام ره به کشور وآغاز دهه مبارک فجر گفت ورود امام ره در ۱۲ بهمن ۵۷ روزی تاریخی در مبارزات ملت ایران است امام انسان بزرگی بود.

شیخ عباس بحرینی تصریح کرد قبل از انقلاب ما در عسلویه چه داشتیم برق، جاده، آب، آسفالت و…. نداشتیم هرچه داریم از برکات انقلاب اسلامی است هرکس دلش دنبال آمریکاست دنبال منافع خودش است و دلسوز کشور نیست باید عبرت گرفت ما اسارت و بردگی را دیگر نمی پذیریم ما مسلمان باشیم ارباب ما آمریکا واسرائیل باشد این با قرآن سازگار نیست.

وی افزود: تسلیم آمریکا شویم جز خیانت و اسارت نمی بینیم اگر می خواهیم آقایی کنیم باید سختی بکشیم امام سینه سپر کرد زندان رفت تبعید شد ولی تحمل کرد امام قیام کردند که ما را نجات بدهند و امروز ما آقای جهان هستیم ملت ایران به دنیا یاد داد بگوید مرگ بر آمریکا اگر دوباره آمریکا واسرائیل در ایران جا پیدا کنند از دین و مذهب خبری نیست زیرا اینها هرچه ضربه خوردند از دین و مذهب و علما بوده است ما باید قدر امام و انقلاب را بدانیم.

شیخ عباس بحرینی با تسلیت ایام فاطمیه اول گفت ما دراین منطقه درفاطمیه اول و دوم هر کدام ۳ روز مجلس عزاداری بر پا می کنیم با توجه به شرایط و رسوم منطقه ما به این سه روز اکتفا می کنیم عزاداری طولانی مناسب این منطقه نیست ما که در مشهد وقم و شیراز نیستیم آنحا عزاداری طولانی اشکال ندارد بلکه مناسب هم هست ما باید درزمان برگزاری مجالس صدای بلندگوها را کم کنیم فقط موقع اذان تاکید شده صدای بلند اذان بگوییم کی گفته صدای بلندگو را بلند کنیم این گناهش از ثوابش بیشتر است مردم مریض دارند از سر کار بر میرگردند خسته هستند می خواهند استراحت کنند این اذیت کردن مردم است و باعث فاصله گرفتن آنها از اهل بیت می شود.
🌐 با عسلویه نیوز بروز باشید.
https://t.me/assalouyehnews

]]>
http://assalouyehnews.com/11-07-1396-News36445/feed 0