ایران رسماً به عراق پیشنهاد کرد : میزبانی مذاکرات هسته ای / بغداد: حاضریم
تاريخ ارسال خبر : 4 آوریل 2012 | ساعت 13:27 | کد خبر: 10316 | sv10 | چاپ این مطلب

ایران به طور رسمی خواستار برگزاری مذاکرات با گروه ۱+۵ در شهر بغداد شد.

به گزارش عصر ایران، به همین منظور، هیات عالی رتبه ای از شورای عالی امنیت ملی ایران به بغداد سفر کرده است تا پیشنهاد میزبانی این مذاکرات را به طور رسمی به مقامات عراقی ارائه کند.

سایت رسمی وزارت خارجه عراق در این باره نوشت: هیئتی از ایران به ریاست علی باقری معاون دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران با سفر به بغداد با هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق دیدار و گفت وگو کرد.

این ملاقات دیروز سه شنبه و در محل وزارت خارجه عراق برگزار شد و حسن دانایی فر سفیر ایران در بغداد و رضا امیری مدیرکل امور کشورهای عربی در شورای عالی امنیت ملی ایران حضور داشتند.

در این نشست طرف ایرانی تمایل کشورش را برای برگزاری نشست های تهران و گروه ۱+۵ در روز ۱۴ آوریل( ۲۶ فروردین) در بغداد اعلام کرد.
زیباری نیز از این پیشنهاد استقبال و آمادگی خود را میزبانی از این نشست اعلام کرد.

وزیر خارجه عراق هم به هیات ایرانی گفت که درباره این پیشنهاد، تماس های لازم را با طرف های مرتبط با این مذاکرات برقرار خواهد کرد.
هیات ایرانی همچنین برگزاری موفقیت آمیز نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در بغداد را به وزیر خارجه عراق تبریک گفت.

ایران و گروه ۱+۵ قبل از این قرار بود نشست مذاکرات خود را در شهر استانبول برگزار کنند اما به نظر می رسد طرف ایرانی از این پیشنهاد صرفنظر کرده و به دنبال مکان جدیدی است.

گروه ۵+۱ متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه) به علاوه آلمان است که مسئله هسته ای ایران را پیگیری می کند.

در پی برگزاری نشست دوستان سوریه در استانبول ، مقامات ایرانی از میزبانی ترکیه برای مذاکرات هسته ای صرف نظر کردند.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ