خزانه‌دار به بانک مرکزی رفت/ احتمال استعفای بهمنی/ جدول کامل برداشت دولت از ۱۸ بانک ها
تاريخ ارسال خبر : 6 آوریل 2012 | ساعت 15:23 | کد خبر: 10480 | sv11 | چاپ این مطلب

بانک مرکزی در ادامه زیر بار اجرای کامل این مصوبه نرفت و به جای بیش از ۸۷۵۶ میلیارد تومان، بیش از ۴۳۰۰ میلیارد تومان از حساب بانکها برداشت کرد اما به خزانه واریز نکرد و در حساب واسط نگهداری کرد تا راه بازگشت زودهنگام آن به بانکها باز باقی بماند.

خبرگزاری مهر جدول کامل برداشت از حساب ۱۸ بانک بابت “مابه‌التفاوت ارز دریافتی” براساس مصوبه دولت را منتشر کرد که بانک مرکزی تاکنون زیر بار اجرای کامل این مصوبه نرفته است. در همین حال، احتمال استعفای محمود بهمنی از ریاست بانک مرکزی هم قوت گرفته است.

ماجرای برداشت غیرقانونی دولت از حساب بانکها هر روز وارد فاز جدیدی می‌شود. کشمکش بانک مرکزی با کمیته ارزی پنج نفره ارزی دولت بر سر واریز این برداشت‌ها به خزانه، احتمالا استعفای محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی را در پی خواهد داشت.

محمود بهمنی برای استقلال بیشتر بانک مرکزی تلاش می‌کند با تدابیر خاصی، مصوبه کمیته پنج نفره ارزی و ابلاغیه دولت را به صورت نیمه کاره اجرایی کند. این اقدام بانک مرکزی حتی منجر به این شد که دولت برای دومین بار ۲۸ اسفندماه مصوبه جدیدی مبنی بر برداشت بیش از ۸۷۵۶ میلیارد تومانی از حساب بانکها و واریز آن به خزانه را به بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ابلاغ کند.

خزانه دار به بانک مرکزی رفت

در این میان، گفته می‌شود خزانه دار کل کشور در ساعات پایانی سال ۹۰ به بانک مرکزی رفت تا مقامات این بانک را برای اجرای کامل مصوبه دولت همراهی کند.

داستان اینگونه آغاز شد که هشتم بهمن ماه سال گذشته کمیته پنج نفره ارزی در وزارت امور اقتصادی و دارایی برداشت از حساب بانکها را تصویب و دولت نیز در تاریخ ۱۸ بهمن ماه این مصوبه را برای اجرا به بانک مرکزی ابلاغ کرد. برهمین اساس، مقرر شد به شرح جدول ذیل بانک مرکزی از حساب بانکها برداشت کند.

برداشت از حساب بانکها (مصوبه دولت)
بانک مبلغ پرداختی بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی
بانک صنعت و معدن ۱۸۸۶۹۰۰۰۰۰۰
بانک ملت ۷۹۲۳۲۵۳۰۰۰۰۰۰
بانک رفاه ۴۲۰۲۵۵۵۰۰۰۰۰۰
بانک مسکن ۱۳۳۳۱۱۰۰۰۰۰۰
بانک سپه ۲۰۴۹۲۵۳۰۰۰۰۰۰
بانک کشاورزی ۶۳۲۷۶۰۰۰۰۰۰
بانک ملی ۲۳۴۸۸۱۵۷۰۰۰۰۰۰
بانک تجارت ۷۰۲۵۰۷۹۰۰۰۰۰۰
بانک صادرات ۴۱۵۹۶۸۸۰۰۰۰۰۰
بانک توسعه صادرات ۹۰۶۲۳۱۱۰۰۰۰۰۰
بانک کارآفرین ۲۳۱۵۸۴۲۰۰۰۰۰۰
بانک پارسیان ۴۴۰۷۵۸۵۰۰۰۰۰۰
بانک اقتصادنوین ۶۰۱۵۴۸۰۰۰۰۰۰
بانک سامان ۸۸۴۶۳۹۳۰۰۰۰۰۰
بانک پاسارگاد ۴۵۳۴۷۷۶۰۰۰۰۰۰
بانک سینا ۱۱۹۲۲۹۷۰۰۰۰۰۰
پست بانک ۸۲۱۶۲۲۰۰۰۰۰۰
بانک سرمایه ۱۳۰۲۱۴۰۰۰۰۰۰۰
مجموع ۸۷۵۶۱۸۸۷۰۰۰۰۰۰

بانک مرکزی زیر بار اجرای کامل مصوبه دولت نرفت

بانک مرکزی در ادامه زیر بار اجرای کامل این مصوبه نرفت و به جای بیش از ۸۷۵۶ میلیارد تومان، بیش از ۴۳۰۰ میلیارد تومان از حساب بانکها برداشت کرد اما به خزانه واریز نکرد و در حساب واسط نگهداری کرد تا راه بازگشت زودهنگام آن به بانکها باز باقی بماند.

سپس مدیران بانکها با محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی دیدار داشتند و نسبت به این اقدام دولت گلایه‌ها داشتند. با ارائه مدارکی از سوی بانکها به بانک مرکزی، این بانک موضوع را رسیدگی و تا ۹۰ درصد مبلغ برداشتی از برخی از بانکها را به حساب‌هایشان بازگرداند.

ابلاغیه مهم ۲۸ اسفندماه دولت به ۳ دستگاه دولتی

اما این پایان کار نبود و دولت با محوریت کمیته پنج نفره ارزی تازه متولد شده بار دیگر وارد میدان شد و مصوبه جدیدی در تاریخ ۲۸ اسفندماه به بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ابلاغ کرد تا مصوبه برداشت بیش از ۸۷۵۶ میلیارد تومانی به طور کامل اجرا و مابلغ برداشتی وارد خزانه شود. 

این کشمکش بین بانک مرکزی و دولت با محوریت کمیته پنج نفره ارزی و حضور خزانه دار کل کشور در بانک مرکزی در ساعات پایانی سال ۹۰ منجر به برداشت دوم از حساب بانکها شد. در مجموع بانک مرکزی تاکنون نسبت به برداشت حدود یک سوم از رقم مورد اشاره اقدام کرده است.

محمود بهمنی حال بر سر دو راهی قرار گرفته است؛ تسلیم شدن دربرابر برداشت بیش از ۸۷۵۶ میلیارد تومانی از حساب بانکها و واریز آن به خزانه یا استعفا؟ به زوی مشخص می شود که آقای رئیس کل کدام راه را انتخاب خواهد کرد.

هیئت تطبیق قوانین مجلس

در همین حال، از مجلس شورای اسلامی خبر می رسد که در پی قانع نشدن کمیسیون اقتصادی مجلس از توضیحات محمود بهمنی درباره برداشت دولت از حساب بانکها، هیئت تطبیق قوانین و مقررات مجلس وارد موضوع خواهد شد.

 


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ