مرورری بر هفته سی‌وسوم لیگ برتر فوتبال
تاريخ ارسال خبر : 5 می 2012 | ساعت 17:43 | کد خبر: 12166 | sv1 | چاپ این مطلب

هفته سی‌وسوم لیگ برتر فردا (یکشنبه) با برگزاری ۹ دیدار همزمان پیگیری می‌شود و ممکن است تکلیف قهرمان و تیم‌های سقوط کننده مشخص شود.


طبق سال‌های گذشته دو هفته پایانی لیگ برتر به صورت همزمان برگزار می‌شود تا شائبه‌ای ایجاد نشود.

هفته سی‌وسوم لیگ فردا (یکشنبه) در حالی برگزار می‌شود که در صدر جدول سپاهان بیش از تراکتورسازی و استقلال شانس قهرمانی دارد مگر آنکه در دربی اصفهان نتیجه‌ای رقم بخورد که تراکتورسازی و استقلال را امیدوار نگه دارد.

در انتهای جدول هم شاهین، ملوان، راه آهن، شهرداری تبریز بیش از دیگر تیم‌ها در خطر سقوط قرار دارند، اگر چه پرسپولیس هم هر چند اندک اما خطر سقوط را احساس می‌کند. نتایج این هفته شاید دو تیم دیگر سقوط کننده را مشخص کند. مس سرچشمه اولین تیم سقوط کرده به لیگ یک بود.

نگاهی به بازی‌های هفته سی‌وسوم لیگ برتر می‌اندازیم.

پرسپولیس – راه آهن؛ جدال برای بقا و جلب رضایت هوادار دلشکسته!

سیاه‌ترین روزهای تاریخ پرسپولیس در این فصل رقم خورد و سرخپوشان تهرانی فصل کابوس‌واری را در لیگ برتر پشت سر گذاشتند هرچند این کابوس هنوز به طور کامل تمام نشده و اگر کمیته استیناف شنبه(امروز) دو امتیاز کسر شده از پرسپولیس را برنگرداند در آن‌صورت پرطرفدارترین تیم ایران برای رهایی از سقوط باید یکی از دو دیدار پایانی خود را با پیروزی پشت سر بگذارد.

پرسپولیس هفته گذشته بیش از ۷۵ هزار تماشاگرش را دلشکسته به خانه فرستاد و بیش از گذشته دچار حاشیه‌ شد. هواداران ناراضی و عصبانی حتی علی کریمی را هم از شعارهایشان در امان نگذاشتند و خواستار جدایی او شدند.

مصطفی دنیزلی هم بعد از این شکست دوباره راهی ترکیه شد تا به خانواده‌اش برسد و مشکلات خانوادگی‌اش را حل و فصل کند، کاری که پیش‌تر نیز در آستانه بازی‌های لیگ انجام داده بود! در چنین شرایطی نباید خیلی انتظار داشت پرسپولیس از سه‌شنبه گذشته تا امروز متحول شده باشد.

این در حالی است که راه آهن هم مشکلات فراوانی دارد. از اعتصاب دو روزه بازیکنان گرفته تا خطر سقوط از جمله مشکلات این باشگاه است. علی دایی هم تهدید کرده بود اگر مشکلات حل نشود مقابل پرسپولیس روی نیمکت نمی‌نشیند که ظاهرا این مشکلات به طور موقت رفع شده است.

نبرد دنیزلی و دایی دیدنی خواهد بود. دایی اگر پرسپولیس را شکست بدهد تیمش را تا حدی از انتهای جدول و منطقه خطر دور می‌کند اما پرسپولیس را به قعر نزدیک‌تر می‌کند و اگر پرسپولیس در این بازی پیروز شود ضمن فرار از سقوط تا حدی رضایت طرفداران دلشکسته‌اش را جلب می‌کند. پرسپولیس در ۶ بازی گذشته ۴ بار شکست خورده و باید دید دنیزلی برای فرار تیمش از بحران چه راهکاری را در نظر گرفته است.

* نفت تهران – داماش گیلان؛ ناکام‌ها مقابل اوج گرفته‌ها

نفت تهران در ۵ هفته گذشته نتوانسته به پیروزی برسد و همین مسئله شانس این تیم را برای کسب سهمیه آسیایی کم کرده است. نفتی‌ها که در سه هفته گذشته فقط دو امتیاز گرفته‌اند در بازی با داماش اوج گرفته به دنبال هر سه امتیاز هستند تا شاید کورسویی از امید برای قرار گرفتن در رده چهارم جدول داشته باشند. داماش با تارتار دیگر دغدغه سقوط ندارد و فقط می‌خواهد در پایان فصل آنطور که سرمربی‌اش گفته در جمع ۶ تیم اول باشد. بنابراین دو تیم برای برد به میدان می‌آیند.

*ملوان انزلی – فولاد خوزستان؛ ملوان پرمشکل مقابل بازیکنان بی‌انگیزه

سه امتیاز این بازی برای ملوانی‌ها ارزش حیاتی دارد و ملوان اگر می‌خواهد همچنان در لیگ برتر بماند باید در این بازی خانگی پیروز شود. فولاد خوزستان اما حریف آسانی نیست. مجید جلالی با تیم جوانش می‌خواهد رتبه آبرومندی در جدول به دست بیاورد و حداقل در نیمه بالایی جدول باشد. شاید بزرگترین مشکل جلالی بی‌انگیزگی بازیکنانی است که نه دغدغه سقوط دارند نه رویای حضور در آسیا. بازیکنان ملوان شاید به دلیل مسایل مالی از نظر روانی تمرکز کافی نداشته باشند اما برای بقا در ۹۰ دقیقه باید همه چیز را فراموش کنند و برای بقا بجنگند.

* شهرداری تبریز – فجرسپاسی؛ آخرین شانس بقا

شهرداری تبریز در ورزشگاه آزادی یک امتیاز از استقلال گرفت و بیژن عزیزی نشان داد که توانسته از نظر روحی و روانی تاثیرات مثبتی در این تیم ایجاد کند. شهرداری اگر بتواند در این بازی خانگی سه امتیاز را از فجر بگیرد در آن‌صورت فشردگی و حساسیت در انتهای جدول به اوج می‌رسد. شهرداری اگر متوقف شود سقوطش به لیگ یک قطعی خواهد بود اما فجر با یک مساوی خیالش از بقا در لیگ برتر راحت خواهد شد.

*شاهین بوشهر – سایپا؛ پایان غم‌انگیز شاهین؟

شاهین با وجود داشتن هواداران بی‌شمار و دو آتشه ساختار منظم و مناسبی ندارد و فقط در این فصل چندین و چند مدیرعامل عوض کرده است. نتیجه چنین ساختاری این شد که شاهین اکنون در انتهای جدول برای بقا می‌جنگد. شاهین اگر نتواند سایپا را شکست دهد سقوطش به لیگ یک تقریبا قطعی می‌شود. مجتبی تقوی هم که در یک سوم پایانی لیگ جانشین صالح شد اگر می‌خواهد بماند باید توانایی‌های فنی‌اش را به رخ مدیران جدید باشگاه سایپا بکشاند در غیر این‌صورت ممکن است فصل آینده در لیگ برتر نباشد.

*صبای قم – مس کرمان؛ صبای آسیایی؟

صبای قم شگفتی ساز لیگ یازدهم اگر بتواند در خانه مس کرمان را شکست بدهد آسیایی شدنش تقریبا قطعی می‌شود. مس هم برای اینکه رتبه بهتری در جدول به دست بیاورد و به طور قطع از منطقه خطر دور شود برای پیروزی بازی می‌کند. شاید در قم جایی که تماشاگران زیادی معمولا به ورزشگاه نمی‌آیند شاهد یک بازی زیبا باشیم.

*مس سرچشمه – تراکتورسازی؛ یک برد آسان در انتظار تراکتور

مس سرچشمه از هفته‌های پیش سقوطش قطعی شده و بازیکنان این تیم دیگر دغدغه‌ای ندارند جز مسایل مالی که البته آن هم تبدیل به مشکل بزرگی برای این تیم شده است. مسئولان باشگاه وعده داده‌اند یک روز بعد از بازی با تراکتورسازی مشکلات مالی را برطرف کنند.

اصغر شرفی رابطه خوبی با قلعه‌نویی ندارد و به طور تلویحی گفته اگر او واقعا مربی است بیاید در تیمی که هیچ ملی‌پوشی ندارد مربیگری کند وگرنه هدایت تیمی با ۱۸ ملی پوش هنر نیست. شاید تنها جاذبه این بازی مصاحبه مربیان بعد از بازی باشد. روی کاغذ خوش‌بین‌ترین کارشناس هم شانسی برای پیروزی مس سرچشمه قایل نیست. تراکتورسازی می‌خواهد این بازی را ببرد و امیدوار باشد که ذوب آهن در اصفهان از سپاهان امتیاز بگیرد تا شاید تکلیف قهرمانی به روز آخر کشیده شود.

* ذوب آهن – سپاهان؛ دربی آسیایی

نتیجه دربی اصفهان این بار برای تمام ایران مهم است. اگر منصور ابراهیم‌زاده بتواند سپاهان را متوقف کند یا این تیم را شکست دهد ممکن است سرنوشت قهرمانی عوض شود و سپاهان نتواند سومین قهرمانی متوالی‌اش را در لیگ برتر جشن بگیرد. سپاهان این روزها در اوج آمادگی است و در لیگ قهرمانان آسیا هم از گروهش صعود کرده و می‌خواهد دربی اصفهان را هم را به سود خود تمام کند.

شاگردان ابراهیم‌زاده شانس کمی برای گرفتن سهمیه آسیایی دارند و در صورتی که در دو بازی آینده پیروز شوند و نفت و صبا نتیجه نگیرند ممکن است دوباره به آسیا برسند. دربی اصفهان در واقع نبرد بین دو نایب قهرمان پیشین آسیا هم هست. ابراهیم‌زاده پیش از این مربیانی مثل اسکولاری را شکست داده و باید دید می‌تواند کرانچار را هم با یک تیم اصفهانی مغلوب کند یا نه؟

* نفت آبادان – استقلال؛ آبی‌های در انتظار شانس و معجزه

استقلال ۵ امتیاز با صدر جدول اختلاف دارد و شانس بسیار کمی برای قهرمان شدن دارد. با این حال شاید نتایج آن‌طور که دلخواه استقلال است رقم بخورد. البته به شرطی که آبی‌های تهرانی بتوانند در آبادان به پیروزی برسند. نفت در آبادان در اکثر مواقع بد نتیجه گرفته است. رویارویی فونیکه سی گلزن‌ترین مهاجم لیگ با مهدی رحمتی دروازه‌بان ملی پوش استقلال هم دیدنی خواهد بود به شرطی که کاستا سرمربی نفت آبادان به این مهاجم بازی بدهد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ