حفر ۷ حلقه چاه نفت هوشمند در ایران برای نخستین بار
تاريخ ارسال خبر : 12 می 2013 | ساعت 12:41 | کد خبر: 26355 | sv36 | چاپ این مطلب

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سه حلقه چاه به صورت دو شاخه و چهار حلقه به صورت تک شاخه با بهره‌مندی از فناوری‌های نوین و هوشمند حفاری شده و برای نخستین‌بار در کشورمان است که چاه‌ها به صورت هوشمند حفاری می‌شوند.چاه نفت هوشمند

به گزارش” عسلویه نیوز” به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه پارس جنوبی، احمد قلعه‌بانی اظهار داشت: در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، پارس جنوبی در مجموع سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی حدود ٣٠ میلیارد دلار منابع مالی را با هدف توسعه پر شتاب جذب خواهد کرد.

وی افزود: خوشبختانه اعتبارات مناسبی برای توسعه پارس جنوبی پیش‌بینی شده و امسال بودجه توسعه این میدان مشترک مناسب بوده و برنامه‌های توسعه‌ای در فازهای مختلف طبق برنامه زمان‌بندی انجام خواهد شد.

قلعه‌بانی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان امسال ظرفیت تولید گاز کشور ١٠٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد که بخش عمده آن از فازهای پارس جنوبی مانند ١٢، ١۵ و ١۶ تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سازندگان داخلی نقش بزرگی در تأمین و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت دارند و امروز در بسیاری از بخش‌های بیش از ٧٠ درصد تجهیزات و کالاهای مورد نیاز از طرف سازندگان ایرانی تأمین می‌شود.

وی با اشاره به پایان حفاری و تکمیل ٧ حلقه چاه لایه نفتی پارس جنوبی ابراز داشت: با همت و تلاش مهندسان ایرانی اکنون عملیات حفاری و تکمیل ٧ حلقه چاه لایه نفتی پارس جنوبی نهائی شده که در مجموع با حفاری ٢۴ هزار متر به زودی تولید از این میدان مشترک عملی خواهد شد.

قلعه‌بانی عنوان کرد: این چاه‌ها با هدف تولید نهایی روزانه ٣۵ هزار بشکه نفت حفاری شده است که در فاز اول حدود ١۵ هزار بشکه نفت از لایه نفتی پارس جنوبی تولید خواهد شد.

وی افزود: ٣ حلقه چاه به صورت دو شاخه و ۴ حلقه به صورت تک شاخه با بهره‌مندی از فناوری‌های نوین و هوشمند حفاری شده و برای نخستین‌بار در کشورمان است که چاه‌ها به صورت هوشمند حفاری می‌شوند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد حفر چاه‌های جدید درلایه نفتی پارس جنوبی در پایان اذعان داشت: در بخش دیگری از لایه که در حال اکتشاف است چاه‌های جدید حفاری خواهد شد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ