ایرانی ها ، باورمندترین ملت خاورمیانه به “دموکراسی”
تاريخ ارسال خبر : 14 می 2012 | ساعت 15:48 | کد خبر: 13004 | sv17 | چاپ این مطلب

موقعیت ایران در این نظر سنجی در میان ۴۷ کشور بررسی شده از ۲۳ کشور بهتر است و جامعه ایران در مقایسه با کشورهای عربی چون مصر ، اردن و مراکش و کشورهای آسیایی چون کره جنوبی ، تایلند ، مالزی و هند استعداد بیشتری برای ارزش های دموکراتیک دارد.

نتایج یک تحقیق بین المللی نشان می دهد که مردم ایران در مقایسه با کشورهای عربی خاورمیانه ، شمال آفریقا و بسیاری از کشورهای اروپای شرقی و آسیایی باور بیشتری نسبت به ارزش های دموکراتیک و مردمسالاری دارند.

به گزارش عصر ایران روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا می نویسد که نفوذ ارزش های  دموکراسی در جامعه ایران این کشور را مستعدترین کشور خاورمیانه برای پذیرش ارزش های دموکراتیک ساخته است.

این تحقیق از سوی یک تیم پژوهشی اسراییلی و به روش مصاحبه تلفنی از بین بیش از هزار شهروند در۳۱ استان ایران در فاصله اواخر سال ۲۰۱۱ و اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی انجام شده است و پرسش شوندگان ایرانی شرکت کننده دراین نظرسنجی به صورت غیر مستقیم مورد پرسش قرار گرفته اند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی  بیش از ۹۴ درصد از پرسش شوندگان ایرانی از حق انتخاب آزادانه دفاع کرده و بیش از ۷۱ درصد از پرسش شوندگان گفته اند برای آنها تساهل و تسامح در رفتار با مردم و گروهها مهم است.

این تحقیق در ۶۴ کشور و از میان ۱۶۲ هزار و ۹۹۴ نفر پرسش شونده در این کشورها انجام شده است.

موقعیت ایران در این نظر سنجی در میان ۴۷ کشور بررسی شده از ۲۳ کشور بهتر است و جامعه ایران در مقایسه با کشورهای عربی چون مصر ، اردن و مراکش و کشورهای آسیایی چون کره جنوبی ، تایلند ، مالزی و هند استعداد بیشتری برای ارزش های  دموکراتیک دارد.

در این نظر سنجی موقعیت جامعه ایران حتی از برخی کشورهای اروپای شرقی نظیر رومانی ، اسلواکی و روسیه و اوکراین بهتر است.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ