احمدی نژاد: هفته ای ۲ ساعت با رهبری دیدار می کنم
تاريخ ارسال خبر : 31 می 2012 | ساعت 13:24 | کد خبر: 14301 | sv6 | چاپ این مطلب

محمود احمدی نژاد در گفتگوی ویژه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ به سوالات مختلف این شبکه پاسخ داد.

به گزارش عصر ایران به نقل از ایرنا، در ابتدای این گفتگو، مجری شبکه فرانسوی “فرانس ۲۴” به عنوان اولین سووال خود، ‌پرونده هسته ای ایران را مطرح کرد و گفت: غرب در نشست بغداد از ایران خواسته است به غنی سازی ۲۰ درصد پایان دهد. نظر شما در خصوص فشار علیه ایران و نیز در این خصوص که به نظر شما آیا نشست مسکو می تواند به نتایج مثبتی میان ایران و گروه ۱+۵ بیانجامد؟

موضوع هسته ای

احمدی نژاد پاسخ داد: این یک موضوع قدیمی است و فشار برخی کشورها علیه ایران همان سخن قدیمی است. امیدوارم که مذاکرات موضوع هسته ای ایران در چارچوب احترام انجام شود ، از این نشست انتظار معجزه نداریم باید تلاش کنیم تا فکر خود را به سوی افکار سازنده و مثبت تغییر دهیم .

وی همچنین گفت: بی اعتمادی دو سویه است و هرگز یک طرفه نبوده است و برای رسیدن به هدف باید دست در دست یکدیگر،‌ به گفتگو بنشینیم و قوانین را رعایت کنیم. فضا به فضای همکاری تبدیل شود و مبتنی بر عدالت و برابری باشد آنگاه می توان به نتایجی دست یافت.

رییس جمهور در پاسخ به این سووال شبکه فرانس ۲۴ که آیا نمی خواهید صریح بگویید که غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را تعلیق نمی کنید؟ گفت: قبلا هم گفته ام که غنی سازی ۲۰ درصد حق قانونی ایران است . البته ما نمی خواستیم از این حق استفاده کنیم و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستیم نیاز ما را تامین کند. از کشورهایی که به غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد اقدام می کنند خواستیم نیاز ما را تامین کنند ولی نکردند. شروط سیاسی گذاشتند و ما مجبور شدیم به غنی سازی ۲۰ درصد روی بیاوریم. این حق ماست . اگر از ما می خواهند از این حق استفاده نکنیم باید بگویند چرا و دوم اینکه باید نیاز ما را بدهند.

وی در پاسخ به سوال فرانس ۲۴ که پرسید اگر بدهند آیا شما قبول می کنید؟ گفت: ما تاکنون این پیشنهاد را دریافت نکرده ایم . اگر بدهند کمک زیادی می کنند و نشان می دهند که اعتماد دارند. ما برای تولید اورانیوم ۲۰ درصدی اصرار نداشتیم ولی چون به ما ندادند اقدام به غنی سازی کردیم. ضمن اینکه بر خلاف تبلیغات نادرست آنها در خصوص غنی سازی به سوی ساخت بمب اتمی،‌ این غنی سازی هیچ رابطه ای با ساخت بمب اتمی ندارد. کسانی که غنی سازی ۳ درصد اورانیوم می کنند، می توانند ۲۰ درصد تولید کنند.

رییس جمهور کشورمان در بخش دیگری گفت: غربی ها که بمب اتم دارند باید به آنها اعتماد کنیم ، تولید ۹۹ درصد غنی سازی اورانیوم دارند باید به آنها اعتماد کنیم ! بمب اتم خطرناک است یا غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم؟

احمدی نژاد افزود: آنها بمب اتم دارند ما اعتراض نمی کنیم . هر چه که با اساس بمب اتم است مخالفیم . اجازه بدهید به نوع دیگر بیان کنم ، باید رویکرد خود را با ملت ایران عوض کنند . نگاه و ادبیاتی که در قبال مردم ایران است خوب نیست . ایران یک کشور کهن و تاریخ دار است و نوع صحبت با این کشور و ملت ایران توهین است . آنها جنایت کرده اند اما ایران جنایت نکرده است . ایران کشتار نکرده است . ما باید مدعی باشیم زیرا توهین آمیز رفتار می کنند . ما باید از حق خود استفاده کنیم.

تهدیدات رژیم صهیونیستی

وی در پاسخ به سووال شبکه فرانس ۲۴ در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی گفت: اگر ما این تهدیدات را علیه اسراییل داشته باشیم واکنش غرب چگونه خواهد بود؟ آیا قوانین قابل تفسیر است؟ اگر نمی توان گفت که ریشه همه مشکلات دنیا همین نوع رویکرد است؟ ایران کشور ۷ هزار سال تمدن است . دولت ایران مبتنی بر حق است و کشور مونتاژی نیست.

فرانس ۲۴ پرسید اگر اسراییل حمله کند واکنش چیست؟ که رییس جمهور کشورمان پاسخ داد: من می خواهم که مسایل را ریشه ای بحث کنیم و الا قدرت ایران معلوم است. ایران یک تاریخ است و قدرت های بزرگ زیادی در مقابل ایران زمین خورده اند. صهیونیست ها که هیچ به حساب نمی آیند.

وی افزود: مردم ایران همیشه دشمنان خود را پشیمان کرده اند . صدام که مورد حمایت غرب بود و مصاحبه اش را نیمه تمام کرد و گفت که ادامه اش را در تهران برگزار خواهد کرد، ‌الان کجاست؟ ایران کجاست؟ همه دنیا می دانند چه خواهد شد. در نتیجه باید مسایل را ریشه ای بررسی کنیم.

وی گفت: چرا مردم غرب باید پای صهیونیست ها قربانی شوند؟ چرا آنها تهدید می کنند یک شخصیت غربی واکنش نشان نمی دهد؟ تحریم نمی شود؟ خیلی بد است.

رییس جمهور در پاسخ به اشاره فرانس ۲۴ گفت: مذاکره کردیم که اسراییل به ما حمله نکند؟ مساله جهان مساله هسته ای است یا مساله حمله آنها به ایران است و غرب نمی خواهد که اسراییل به ایران حمله کند. پس مشکل رژیم صهیونیستی است نه ایران. تهدید نکند مشکلی نیست و ما می توانیم بایکدیگر همکاری کنیم. ما از حمله اسراییل نمی ترسیم ملت ایران شناخته شده است و این تهدیدات را به حساب نمی آورند ولی این طوری نمی توان دنیا را اداره کرد و این روش اداره بدی است چرا پول مردم فرانسه و اروپا برای کمک به صهیونیست است که به ایران حمله کند. بگوئید که مردم فرانسه با مردم ایران چه خصومتی دارند.

وی افزود: بین ملت ایران و ملت فرانسه چه مشکلی است چرا ملت فرانسه باید مخالف و علیه ما باشند به چه دلیل؟

رئیس جمهور جدید در فرانسه

وی در پاسخ به این سووال فرانس ۲۴ که فکر می کنید با ریاست جمهوری فرانسوا اولاند صفحه تازه ای در روابط تهران و پاریس باز شود؟ گفت: فکر می کنم اولین مسوولیت یک دولت پاسخ به نیازهای مردم کشورش است و در عرصه بین الملل نیز تابع مردم است . همیشه باید بجای جنگ و تهاجم خواستار دوستی باشیم و هستیم . و دولت فرانسه نیز می تواند کارهای خوبی در عرصه بین الملل انجام دهد و تصمیم مستقل اتخاذ کند و چیزی که در شان مردم فرانسه است در نظر بگیرد. در خصوص حضور نیروهای فرانسه در افغانستان و همکاری با ایران باید فکر کند و باید نظر مردم را در این رابطه بپرسد.

ما هر تلاشی را برای اصلاح امور و برقراری عدالت در جهان انجام می دهیم. ما با کسی دشمنی نداریم و در جستجوی دوستی هستیم.

تحولات سوریه

خبرنگار فرانس ۲۴ در خصوص حوادث شهرک حواله پرسید و مدعی شد که شمار زیادی کودک و زن بر اثر جنگ افزار نیروهای ارتش سوریه کشته شده اند و تصاویر گویای این مساله است که رییس جمهور کشورمان پاسخ داد: ما به شدت از این حادثه متاثریم و ببینید دو سال است که ملت های منطقه تحت فشار هستند . حق همه ملت هاست که آزاد باشند. انتخاب آزاد داشته باشند و اراده خود را پیاده کنند و استثنایی نیز وجود ندارد. همه مردم سوریه برای ما عزیزند. ما تقسیم بندی نداریم همه ملت ها برای ما عزیزند یک نفر هم کشته شود فاجعه بار است و به شدت متاسفیم. هر کس این جنایت را مرتکب شده محکوم است. با هر هدف و نیتی و امیدوارم این کمیته های حقیقت یاب در محل به حقایقی در این خصوص دست پیدا کنند و اصلاعات اشتباه و غلط کنار برود زیرا طرفین یکدیگر را متهم می کنند.

رییس جمهور افزود: عامل این جنایت باید شناخته و تنبیه شود اما یک مشکل عمده در منطقه داریم و آن مداخله بیگانگان است.

فرانس ۲۴ پرسید که تروریست های خارجی مسوولند یا بشار اسد؟ که احمدی نژاد پاسخ داد: من الان قضاوتی ندارم و کمیته حقیقت یاب باید بگوید ولی بعید می دانم که یک دولت ملت خود را بکشد. هیچ نتیجه ای برای هیچ دولتی ندارد و دولت چرا باید مردمش را بکشد . کشتاری که هیچ نفعی ندارد باید روشن شود و عامل باید تنبیه و مجازات شود. من استثنایی نکرده ام اما دولت های غربی دنبال بهره برداری از این حادثه هستند. آنها دنبال ضربه زدن به دولت بشار اسد هستند.

ایران و انقلاب های عربی

وی در پاسخ به سووال فرانس ۲۴ که ایران از سقوط بن علی در تونس، مبارک در مصر و قذافی در لیبی خشنود بود ولی در خصوص سوریه موضع دیگری دارد گفت: من نظرم را در خصوص مواضع غربی ها گفته ام مامثل آنها دچار احساسات نمی شویم . ما طرفدار مردم سوریه هستیم و خواستار اعمال اصلاحات اساسی و عملی شدن آرای مردم هستیم . اما باید خود ملت این کار را بکنند بدون مداخله خارجی ها و الان شاهد دخالت خارجی در سوریه هستیم یعنی دولت های غربی علنا دخالت می کنند . این سیل جریان سلاح آشکار است بعضی دولت های منطقه نیز اعلام کردند که به مخالفان سلاح می دهند.

وی گفت: معلوم است که شما خبرها را دارید و مستقیم اشاره نمی کنم و این دخالت ها کمک نکرده اند. ما سیاست معمول خود را در خصوص بشار اسد داریم مثل دیگر کشورها . ما برای ملت ها احترام قائل هستیم ملت ها برای ما مهم است حتی در اروپا علیه ملت ها نیستیم .

حوادث پس از انتخابات ۸۸

وی در پاسخ به اشاره فرانس ۲۴ در خصوص حوادث پس از انتخابات ۸۸ گفت: شما چند روز ایران بوده اید؟ باید یک هفته در کشورمان بمانید و همه جا را ببینید. ایران کشوری دارای تاریخ کهن است و مردم ایران مردم آزادی هستند. آنها اظهار نظر می کنند و دولت هم کار خودش را انجام می دهد.

مجری در خصوص نداآقا سلطان پرسید آیا تصاویر منتشره از این زن، نشان از دیکتاتوری ندارد؟ که رییس جمهور گفت: از وقوع این حادثه متاسفیم و ملت ایران هم متاسف است هرکس شنید متاثر شد ولی این حادثه توسط افرادی بیرون از نیروهای انتظامی و امنیتی صورت گرفت. همانند اتفاقی که برای تخریب هوگو چاوز ایجاد کردند. این چیز تازه ای نیست که یک فرد توسط بیگانگان کشته می شود. خانم ندا آقا سلطان توسط بیگانگان کشته شد، نیروهای خارجی او را کشتند.

وی افزود: از دولت فرانسه نیز انتظار نداشتیم که اینگونه موضع گیری کند. این حوادث همه جای دنیا است. در حوادث اخیر فرانسه نیز آتش سوزی بود. درگیری بود. دعوا و خشونت بود.

رابطه با مجلس

وی در رابطه با احضار به مجلس گفت: اکثر نمایندگان از دوستان و همکاران من هستند. انتخابات در ایران کاملا با غرب تفاوت دارد. در کشورمان ما حزب سیاسی نداریم که بگوییم این حزب شکست خورد.کسی با نام هوادار و مخالف دولت در انتخابات شرکت نمی کند ، بر اساس قانون اساسی از من سووال کردند و من هم به مجلس پاسخ دادم . ایا این چیز بدی است که به مجلس پاسخ دادم. آنها سووال کردند ماهم جواب دادیم چیز خاصی نبود البته رسانه ها اخبار زیادی را منتشر کردند. برای من یک امر عادی بود و همانند دیگر فعالیت های من بود.

رابطه احمدی نژاد با رهبری

فرانس ۲۴ موضوع رابطه رییس جمهور را با رهبر انقلاب مطرح کرد، که وی گفت: روابط تعریف شده است و نباید مسایلی را مطرح کنیم اما هیچکس شاهد و سندی ارایه نمی کند. من معمولا به این حرف ها توجه نمی کنم. آنها می خواهند از هیچ داستان بسازند.

رییس جمهور کشورمان افزود: جایگاه رهبر تعریف شده و جایگاه رییس جمهور نیز تعریف شده است . هر هفته دو ساعت با ایشان دیدار دارم و مساله غیرعادی وجود ندارد.

مجری فرانس ۲۴ عنوان زور آزمایی را مدعی شد که وی گفت: منظور از زور آزمایی چیست؟ این تعاریف برای فضای قدرت است که در غرب وجود دارد . این ادبیات در ایران شناخته نمی شود و اصلا به نظر شما این سووال مهم است. مشکل دنیا در اطراف این سووالات است؟

احمدی نژاد افزود: من فکر می کنم که مشکلات بیشتر از اینهاست و باید در خصوص مدیریت جهان بحث کنیم و در همه جای دنیا مشکل هست مشکل اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی و فقر وجود دارد به فرانسه نگاه کنیم که فقر است.

وی در خصوص موضوع فشار ناشی از تحریم غرب گفت: در همه جای دنیا مشکل هست در فرانسه مشکل اقتصادی نیست؟ مردم راحتند؟ تازه تحریم نشده اند مشکل دارند اگر تحریم می شد چه می شد؟

رییس جمهور اظهار داشت: تحریم یک نشانه ای از این ریشه اداره جهان است. سیاست کنونی یک سیاست در راستای روزبهی مردم نیست دولت فرانسه نیازهای مردم خود را پاسخ داده است؟ ایران، فرانسه همه جا مردم مشکل دارند سووال من این است که با این تحریم ها مشکل حل می شود؟ امنیت می آید؟ حقوق بشر می آید یا نه؟

مدیریت جهان

وی گفت: اصلا مشکلات ناشی از این نوع مدیریت جهان است . آنهایی که دلسوز جامعه بشریت هستند باید این مشکلات را حل کنند. این نوع مدیریت بین ملت ها اختلاف می اندازد.

رییس جمهور گفت: من احمدی نژاد همه مردم اروپا را دوست دارم و ناراحتم که مشکلات اقتصادی دارند و دوست دارم که کمک کنم ولی این مدیریت حاکم بر جهان اجازه نمی دهد اگر آن را درست کنیم ملت ها با یکدیگر دوست می شوند و مشکلات حل خواهد شد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ