هیأت میانجی امروز نتیجه را اعلام می کند: یا عارف یا روحانی
تاريخ ارسال خبر : 10 ژوئن 2013 | ساعت 15:58 | کد خبر: 26970 | sv25 | چاپ این مطلب

بدون جانبداری خاصی، باید بگویم که به نظر من مناظره سوم به سود روحانی تمام شد. من بعد از مناظره سوم، با مردم که حرف می‌زدم، آنها موضع‌گیری‌های دکتر روحانی را بیشتر از دیگر کاندیداها پسندیده بودند.
عصر ایران؛ هومان دوراندیش – مسعود سلطانی‌فر، از اعضای اتاق فکر ستاد انتخاباتی حسن روحانی است. او به پیروزی روحانی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خوش‌بین است و شانس علی اکبر ولایتی را برای رقابت با روحانی در دور دوم انتخابات، بیشتر از قالیباف و سعید جلیلی می‌داند. گفتگوی عصر ایران با سلطانی‌فر پیش روی شماست.

***

* ابتدا بفرمایید قصه ائتلاف به کجا رسیده است؟

امروز جلسه‌ “هیات میانجی‌گری” برگزار می‌شود تا تکلیف این موضوع روشن شود.

* اعضای این هیات چه کسانی‌اند؟

تا جایی که من می‌دانم، آقایان موسوی لاری، دکتر نجفی، محمدرضا خاتمی، غلامحسین کرباسچی، علی خاتمی، دکتر صدر و آقای مشفق از اعضای این هیات‌اند.

* ولی ظاهراً این هیات ۱۷ نفر عضو دارد؟

در اصل یک هیات هفت نفره است ولی ده نفر هم به عنوان مشاور به آن اضافه شده‌اند.

* ناطق نوری هم جزو این ۱۷ نفر است؟

ممکن است احمد ناطق نوری عضو این هیات باشد ولی آشیخ علی اکبر نه.

* حسن روحانی و محمدرضا عارف تا حالا جلسه‌ای برای ائتلاف داشته‌اند؟

تا جایی که من می‌دانم نه.

* با هاشمی و خاتمی جلسات جداگانه داشته‌اند؟

‌‌بله، هر کدام جداگانه جلساتی با آقایان هاشمی و خاتمی داشته‌اند.

* هاشمی و خاتمی بیشتر مایل به کناررفتن عارف به نفع روحانی‌اند یا برعکس؟

نمی‌دانم. از خودشان باید بپرسید.

* الان در افکار عمومی، این تلقی وجود دارد که شانس روحانی برای پیروزی در انتخابات بیشتر از عارف است ولی شعارهای عارف اصلاح‌طلبانه‌تر است. با این تلقی موافقید؟

فکر می‌کنم روند تبلیغات این دو کاندیدا، بویژه حضور آنها در صدا و سیما، وضعیت هر دو کاندیدا را نسبت به بیست روز قبل به شدت بهبود بخشیده است.

* در نظرسنجی‌هایی که خودتان انجام داده‌اید، اوضاع حسن روحانی چطور است؟

نظرسنجی‌های سایت‌ها تا حد زیادی بازتاب تمایلات سیاسی سایت‌هاست؛ چرا که سایت‌ها معمولاً خوانندگان خاص خودشان را دارند. مثلاً آقای روحانی در یک سایت ۳۶ درصد آرای مردم و در سایتی دیگر ۱۳ درصد آرای مردم را کسب کرده است؛ و یا آقای قالیباف در یک سایت ۲۶ درصد و در سایتی دیگر ۹ درصد رای بدست آورده است.

من فکر نمی‌کنم این قدر نوسان آرا داشته باشیم. بنابراین، این نظرسنجی‌ها خیلی نمی‌تواند ملاک باشد. ما خودمان هم نظرسنجی‌هایی انجام داده‌ایم ولی ممکن است کسانی که با ستاد آقایان روحانی و عارف تماس می‌گیرند و در نظرسنجی‌ها شرکت می‌کنند، تمایلات سیاسی‌شان موجب رقم‌خوردن نتیجه خاصی در این نظرسنجی‌ها شود. به هر حال، نتایج کلیه نظرسنجی‌ها قابل تامل و ارزیابی بیشتر است.

* شما از فاصله حسن روحانی و بقیه کاندیداها در نظرسنجی‌های موجود، اطلاع دقیقی دارید؟

به نظر من، مجموع این مناظره‌ها و فیلم‌های پخش‌شده از صدا و سیما، وضعیت آقای روحانی روز به روز بهتر شده است.

مناظره سوم در مجموع بهتر از مناظره‌های قبلی بود؛ هر چند که ملاحظات امنیتی اجازه نمی‌داد برخی از مسائل باز شود.

شاید شما فکر کنید من در مقام طرفداری از آقای روحانی هستم؛ ولی بدون جانبداری خاصی، باید بگویم که به نظر من مناظره سوم به سود روحانی تمام شد. من بعد از مناظره سوم، با مردم که حرف می‌زدم، آنها موضع‌گیری‌های دکتر روحانی را بیشتر از دیگر کاندیداها پسندیده بودند.

* به نظر شما، انتخابات دومرحله‌ای می‌شود؟

اگر در دو سه روز آینده هم با همین روند جلو برویم، فکر می‌کنم انتخابات به دور دوم می‌رود و ما در دور دوم، شاهد رقابت آقای روحانی با یک کاندیدای دیگر خواهیم بود.

* و آن کاندیدای دوم چه کسی خواهد بود؟

از بین ولایتی و قالیباف و جلیلی،  یک نفر به دور دوم می‌آید. البته من شخصاً فکر می‌کنم ممکن است وضع آقای ولایتی بهتر از قالیباف و جلیلی باشد.

* اگر روحانی و جلیلی به دور دوم بروند، ممکن است کانون‌های قدرت رای هوادارانشان را به سمت جلیلی سوق دهند؟

هر چیزی محتمل است. نمی‌دانم این امر چقدر محتمل است. فعلاً باید صبر کنیم ببینیم این دو نفر به دور دوم می‌روند یا نه.

* نماد “کلید” پیشنهاد چه کسی بود؟

 این ایده خود آقای روحانی بود. در بحث‌هایی که قبل از شروع تبلیغات داشتیم، آقای روحانی می‌گفتند صرف بیان مشکلات کشور کافی نیست و ما باید راه حل ارئه کنیم. در حین بحث‌ها، چند بار گفتند برای قفل‌ها و درهای بسته کنونی در حوزه‌های گوناگون، باید کلیدی پیدا شود. منظور از کلید، راه حل‌هاست.

* معاون سعید جلیلی گفته است این ادعا که در دوره مدیریت حسن روحانی بر شورای عالی امنیت ملی، ایران از خطر جنگ نجات پیدا کرد، صحت ندارد. شما چه جوابی به این حرف دارید؟

فکر نمی‌کنم نیازی به جواب‌دادن باشد. چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. در آن دوران شرایط خاصی وجود داشت. حالا اگر برخی از دوستان آن شرایط را به خاطر نمی‌آورند، ما که یادمان است.

 عراق و افغانستان اشغال شده بودند و آمریکایی‌ها در این دو کشور نیرو مستقر کرده بودند و بدشان نمی‌آمد به ایران هم ضربه‌ای بزنند و در ایران هم مستقر شوند. این شرایط بسیار بحرانی بود.

من نمی‌دانم چرا برخی افراد می‌گویند چنین وضعی وجود نداشت؛ ولی حقیقتش این است که ما در آن دوران شرایط خوبی نداشتیم و اگر در آن سال‌ها پاره‌ای سیاست‌های غلط اتخاذ می‌شد، ممکن بود کارمان به درگیری‌های نظامی موقت و کوتاه‌مدت بکشد و یا اینکه به تاسیسات هسته‌ای- نظامی- صنعت- اقتصادی ما حمله نظامی شود و تا ما بخواهیم این حملات را متوقف کنیم، ممکن بود بخش‌های مهمی از اقتصاد و سرمایه‌گذاری‌های ما لطمه ببیند.

* سعید جلیلی حسن روحانی را نماینده جریان تردید نامیده است که پس از جریان‌های فتنه و انحراف روی کار آمده است. در این باره چه نظری دارید؟

پس ما هم باید اسمی برای جریان آقای جلیلی انتخاب کنیم! به نظر من، پرداختن به عناوینی چون فتنه و انحراف و …، ساخته و پرداخته کسانی است که نانشان در اختلاف است. من اعتقاد دارم که ما بالاخره روزی باید کارخانه ضد انقلاب ‌سازی را در این مملکت متوقف کنیم. تولیدات کارخانجات اصلی ما خوابیده است ولی متاسفانه، کارخانه ضد انقلاب سازی، سه شیفته کار می‌کند!

خیلی از این نیروهایی که امروز انگ فتنه‌گر بودن به پیشانی‌شان می‌چسبد، نیروهای مومن به نظام و انقلاب و ولایت و قانون اساسی‌ و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی مملکت‌اند. اگر ما هر روز یک عده را با انگ‌زدن از قطار انقلاب پیاده کنیم، دیگر کسی باقی نمی‌ماند که اگر خدای نکرده روزی مشکلی پیش آمد، به میدان بیاید و از هستی این نظام دفاع کند. چنین رویه ای غلط است چرا که به تهی‌شدن انقلاب و نظام از نیروهای کارآمد می‌شود.

 ما باید مثل آقای خاتمی در پی این باشیم که معاند را به مخالف و مخالف را به منتقد بدل کنیم. خیلی از افرادی که این دوستان می‌خواهند آنها را با انگ زدن از قطار انقلاب پیاده کنند، منتقدین دلسوز نظام و انقلابند. حداکثرش این است که مدل مد نظر آنها برای حل مشکلات کشور، با مدل این دوستان فرق دارد.

بنابراین ما حق نداریم به دلیل اختلاف نظر در اداره کشور، دیگران را ضد انقلاب و معاند بخوانیم. با این شیوه که نمی‌توان مملکت‌داری کرد. ما باید روز به روز تعداد دوستانمان را افزایش دهیم نه اینکه دوستانمان را به صف دشمنانمان بفرستیم و تعداد دشمنانمان را بیشتر کنیم.

* اگر هاشمی و خاتمی از روحانی حمایت کنند، شما فکر می‌کنید جامعه، در چند روز آینده به نفع حسن روحانی بسیجی می‌شود؟

بله، ما امیدواریم که چنین فضایی شکل بگیرد.  


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ