تذکر جدی به مقامات دولتی: اقدام فوری انجام ندهید سوانح هوایی از راه می رسند
تاريخ ارسال خبر : 27 سپتامبر 2013 | ساعت 12:22 | کد خبر: 28605 | sv15 | چاپ این مطلب

«خیانت نابخشودنی» و «جنایت بزرگ» ، می تواند این باشد که دولت، مدیران این مجموعه ها را به طور سیاسی گزینش کند و تخصصی ترین مجموعه ها را به دست سیاسیون بسپارد.

سانحه اخیر هواپیمای ماهان در فرودگاه کرمان ، تنها چند هفته بعد از سانحه هواپیمای شرکت آسمان در تهران رخ داد و در هر دو مورد ، دو هواپیما از باند خارج شدند و خوشبختانه به جز آسیب فیزیکی به هواپیماها و مجروح شدن چند مسافر و مهماندار ، کسی کشته نشد.

پیش از این نسبت به خطری به نام آغاز مجدد سوانح هوایی در ایران هشدار داده بود. این ، البته تنها یک هشدار رسانه ای نبود بلکه نتیجه بررسی های مشترکی بود که عصرایران و تنی چند از زبده ترین کارشناسان صنعت حمل و نقل هوایی کشور انجام داده بودند.

فارغ از این که دلیل دقیق دو سانحه اخیر ماهان و آسمان چه بوده است ، به بهانه این دو سانحه ، که می توانست منجر به کشته شدن انسان های زیادی شود – و خدا را شکر که به خیر گذشت – بار دیگر هشدارهای پیشین را با مخاطب مسوولان دولت جدید تکرار می کنیم.

خطاب به دولتی های باید گفت که خودتان بهتر از همه می دانید، که بسیاری از هواپیماهای موجود در ایرلاین های داخلی، با مشکلی به نام قطعات تاریخ مصرف گذشته مواجهند که اصطلاحاً overtime نامیده می شود. یعنی زمان تعویض برخی قطعات هواپیماها رسیده ولی به دلیل فقدان قطعه ، آن را عوض نکرده اند.
پرواز با قطعات overtime شده ، یعنی پذیرفتن ریسک سانحه، سقوط و مرگ.

مدیران ارشد دولتی! خودتان بهتر می دانید که تعداد پرشماری از هواپیماها در ایرلاین های مختلف ، به همین خاطر زمینگیر شده اند و نامه های مدیران برخی از این ایرلاین ها ، حکایت از آن دارد که به زودی باز هم تعداد دیگری از این هواپیماها ، باید متوقف شوند ولی بدتر از همه این که هنوز برخی هواپیماها ، با قطعات خارج از تاریخ مصرف می پرند. علت نیز مشخص است:مدیریت های غیرتخصصی در برخی از ایرلاین ها و این گزاره که نفع مالی که در ادامه پروازهاست،باعث شده است پروازهای پر ریسک، بر امنیت جانی مسافران ترجیح داده شود.

مسوولان محترم دولتی! تأمین سریع قطعات و متوقف کردن هواپیماهایی که دارای قطعات overtime هستند ، وظیفه فوری شماست ولو آن که فلان ایرلاین ، به هر دلیلی بخواهد همچنان با این هواپیماهای پرریسک ، مسافر جابجا کند.

کافی است مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی (که تولی و تصدی کل یا بخشی از ایرلاین ها مستقیم یا غیرمستقیم با این دو وزارتخانه است) ، در یک طرح کوتاه مدت و ضربتی ، همه هواپیماهای مسافربری را که تعدادشان هم زیاد نیست، مورد بررسی فنی قرار دهند تا متوجه شوند کدام هواپیما ، قطعه overtime دارد و باید تا تعویض قطعه، متوقف شود و کدام هواپیما ، ایمنی و استاندارد لازم را دارد؟

از وزرای مربوطه خواهش جدی داریم که اگر واقعاً فکر می کنند این پیشنهاد ، یک پیشنهاد انسانی است ، آن را در دستور کار “فوری” و “وجدانی” خود قرار دهند و نگذارند سانحه ای به دلیل قطعات overtime رخ دهد و عده ای کشته شوند که آن زمان ، بسیار دیر است (و امید که هرگز چنان روزی فرا نرسد).

نکته بسیار مهم دیگر این است که پس از تغییرات کلان در سطوح مدیریت ارشد دولتی و وزارتخانه ها ، اینک نوبت به تغییر و تحولات مدیریتی در سازمان ها و شرکت های بخش عمومی و دولتی مرتبط با صنعت حمل و نقل هوایی از جمله سازمان هواپیمایی کشوری و برخی ایرلاین ها که در اختیار دولت اند ، رسیده است.

«خیانت نابخشودنی» و «جنایت بزرگ» ، می تواند این باشد که دولت، مدیران این مجموعه ها را به طور سیاسی گزینش کند و تخصصی ترین مجموعه ها را به دست سیاسیون بسپارد.

در این باره وارد مصداق ها نمی شویم زیرا در جامعه سیاست زده ما که “انگ زدن” راحت ترین کار است، امکان دارد به موضعگیری له یا عیله این و آن متهم شویم و لذا به تذکری جدی و صریح به مسوولان ارشد دولتی به ویژه در وزارت راه و شهرسازی بسنده می کنیم که سیاسی ها را وارد این بازی نکنند و جان مردم را بازیچه قرار ندهند و اجازه دهند دستکم حوزه حمل و نقل هوایی با افرادی که متخصص و مجرب این عرصه اند اداره شود چه آن که سانحه هوایی ، اگر رخ دهد ، وزیر و مدیر و مسافر عادی نمی شناسد همان گونه که وزیر راه اسبق (مرحوم دادمان) و مدیر عامل یک ایرلاین داخلی (آریا) ، پیشتر ، در سانحه هوایی جان دادند و البته یک وزیر راه دیگر نیز (حمید بهبهانی) ، در پی سقوط هواپیما در ارومیه ، استیضاح و برکنار شد.

عصرایران


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ