صفحه ظریف در فیسبوک رکورددار لایک بر ثانیه
تاريخ ارسال خبر : 9 اکتبر 2013 | ساعت 16:58 | کد خبر: 28877 | sv24 | چاپ این مطلب

” با این وضع هشت سال دیگر نیازی به برگزاری انتخابات نیست مردم با لایک های فیسبوکی جواد ظریف را به عنوان رئیس جمهور انتخاب می کنند.”
عصرایران، صدرا محقق: صفحه محمد جواد ظریف در فیسبوک این روزها به یکی از محبوبترین و فعال ترین صفحات فارسی زبان این شبکه اجتماعی بدل شده است. به گونه ای که حالا که حدود ۶۰ روز از آغاز رسمی فعالیتش می گذرد می توان آن را رکورددار پر لایک ترین صفحه فیسبوک فارسی زبانان نامید.

در فیسبوک صفحات فارسی زبان بسیار زیادی وجود دارد که نشان از محبوبیت بالای گردانندگان یا جذابیت مطالب تولیدی آنها دارد. صفحاتی که گاه تا یک میلیون و پانصد هزار نفر آنها را پسندیده یا به اصطلاح لایک کرده اند. صفحات هنرمندان اعم از خوانندگان، بازیگران و فوتبالیست های معروف، صفحه شبکه های تلویزیونی ماهواره ای، صفحاتی که مطالب طنز یا عکس منتشر می کنند از جمله این صفحات محبوب هستند.

با این حال اما همه این صفحات محبوب بیشتر از دو یا سه سال از آغاز راه اندازی و فعالیت جدیشان می گذرد، فعالیتی که مدتهای زیادی است با انتشار نوشته و عکس و خبر ادامه دارد. با این حال در میان صفحات مربوط به فارسی زبانان فیسبوک حدود دو ماه است که یک پدیده عجیب ظهور کرده است. این پدیده صفحه جواد ظریف وزیرامورخارجه دولت حسن روحانی است.

صفحه جواد ظریف در فیسبوک با سرعت مثال زدنی در حال رقابت با همه صفحات محبوب و فعال فیسبوک است. اگر بقیه صفحات در طول دو سه سال به هواداران چند صد هزار نفری یا میلیونی رسیده اند صفحه وزیرامورخارجه جدید ایران اما تنها ۵۶ روز از آغاز فعالیتش می گذرد و تا لحظه نوشتن این گزارش ۴۰۲ هزار و ۱۰۰ نفر آن را لایک زده اند و ثانیه به ثانیه بر تعداد لایک کننده های آن هم اضافه می شود.

بر اساس تاریخهایی که در این صفحه دیده می شود جواد ظریف در تاریخ  ۱۴ فوریه  ۲۰۰۹ یعنی ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۸ صفحه خود را ساخته است. با این حال از ان تاریخ تا روز ۱۰ آگوست ۲۰۱۳ یعنی ۲۱ مرداد ماه امسال و در گرماگرم روزهایی که کابینه حسن روحانی در مجلس در حال دفاع از خود برای گرفتن رای اعتماد بود اولین پست خود را منتشر کرد که یکی از عکس های جواد ظریف بود. از آن تاریخ و به خصوص پس از نطق تاریخی او در دفاعیات خود در مجلس به یکباره توجهات به او و صفحه اش در فیسبوک جلب شد و هر روز چند هزار نفر به این صفحه افزوده شدند.

اوج فعالیت های ظریف در سفر هیئت ایرانی به نیویورک و برای شرکت در اجلاس سران کشورها در سازمان ملل بود، وقتی که او از آنجا هر روز گزارش کار خود را به مخاطبان صفحه اش در فیسبوک ارائه می داد. در این روزها گاهی ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر به هوادارانش افزوده می شد. با این حال اگر به صورت میانگین حساب کنیم، در مدت ۵۶ روزی که از آغاز به کار این صفحه می گذرد هر روز بیشتر از ۷۱۵۰ نفر ، هر ساعت ۳۰۰ نفر و هر دقیقه ۵ نفر و حدود هر ۱۲ ثانیه یک نفر به هواداران این صفحه در حال اضافه شدن است.

البته صفحه فیسبوک ظریف فقط در این مورد با صفحات دیگر رقابت نمی کند، بلکه او در زمینه فعالیت گرم اعضا و گرفتن هزاران لایک برای یک مطلب یا عکس خاص هم نسبت به همه دیگر صفحات سرآمد است. به عنوان مثال صفحه شبکه تلویزیونی من و تو اگر را اگر چه ۱ میلیون و ۵۴۷ هزار نفر لایک زده اند اما مطالبی که منتشر می کند را به صورت میانگین ۱۰ هزار نفر لایک می زنند و این یعنی از میان هواداران این صفحه تنها چیزی کمتر از ۱ درصد اعضا فعال هستند.

در صفحه جواد ظریف اما اینگونه نیست، بر اساس آخرین تغییرات این صفحه که حدود ۴۰۲ هزار نفر آن را لایک زده اند به صورت میانگین هر پست را حدود ۴۰ هزار نفر با لایک خود نشان دادند که آن را پسندیده اند. بر این اساس می توان گفت در صفحه وزیرامورخارجه حدود ۱۰ درصد اعضا فعال هستند.

اگر مطالب منتشر شده در یک ماه اخیر این دو صفحه را با هم مقایسه کنیم کم لایک ترین پستی که این صفحه منتشر کرد خبر ساعت پخش یکی از برنامه های این تلویزیون بود که از یک و نیم میلیون لایک کننده صفحه تنها ۱۸۶ نفر آن را لایک زده اند و محبوبترین مطلب هم عکسی از پیروزی تیم والیبال ایران برابر ژاپن بود که ۴۰ هزار و ۴۴۸ نفر آن را پسندیدند. این یعنی در بدترین و بهترین حالت یک صدم درصد و ۳ درصد هواداران این صفحه به مطالب منتشر شده توسط ان واکنش نشان می دهند.

در این سو اما در یک ماه گذشته در صفحه جواد ظریف مطلبی که منتشر شد و هواداران صفحه وزیرامورخارجه کمترین میزان علاقه را به آن نشان دادند، تعویض عکس پیشانی (کاورفوتوی) صفحه بود که یکی از عکسهای قدیمی را دوباره انتشار داد. عکس مورد نظر نمایی از کوه دماوند است که روی آن این بیت از فردوسی نوشته شده : بکوشید و نیکی به بار آورید چو دیدید سرما بهار آورید.” این را عکس در این سری از انتشار  ۵ هزار ۵۶۷ نفر لایک زدند که کمترین میزان لایک های گرفته شده برای یک مطلب در این صفحه در یک ماه گذشته بود. این تعداد برابر با حدود ۱٫۵ درصد اعضای این صفحه هستند.

از آن سو مطلبی که وزیرامورخارجه هنگام بازگشت از نیویورک به تهران در هواپیمای در حال پرواز منتشر کرد نیز محبوبترین مطلب منتشر شده این صفحه در یک ماه گذشته بود و آن را ۷۶ هزار و ۸۱۴ نفر لایک زدند که این تعداد نشان دهنده حضور فعالانه حدود ۲۰ درصد اعضای در این صفحه است.

در رابطه با تعداد کامنت ها و بازنشر پست های منتشر شده از سوی وزیرامورخارجه در صفحه فیسبوکش نیز وضعیت فعالیت اعضای صفحه به نسبت دیگر اعضا به همین شکل محسوس متفاوت و معنادار است. محبوبیت جواد ظریف در فیسبوک روز به روز در حال افزوده شدن است و بعید نیست به در روزهای آینده باز هم رکوردهای دیگری را جا به جا کند. به گونه ای که یکی از کاربران فیسبوک درباره او گفته است: ” با این وضع هشت سال دیگر نیازی به برگزاری انتخابات نیست مردم با لایک های فیسبوکی جواد ظریف را به عنوان رئیس جمهور انتخاب می کنند.”


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ