ضربه به سر علت فوت ۷۰ درصد از موتور سواران
تاريخ ارسال خبر : 13 اکتبر 2013 | ساعت 17:02 | کد خبر: 28952 | sv30 | چاپ این مطلب

گفته می‌شود ۷۰ درصد علت فوت راکبان، در اثر ضربه‌ای است که به سر آنها وارد می‌شود. راهش هم این است که کلاه ایمنی بپوشند، که نمی‌پوشند!
آمار بالای تصادفات موتورسواران به قدری نگران‌کننده است که جامعه توقع داشته باشد مسئولان به ویژه پلیس راهی در پیش بگیرد تا این‌قدر خانواده‌های کرمانی به عزای عزیزانشان ننشینند، سال گذشته حدود ۲۶ هزار موتورسیکلت توقیف شد که ۲۰ هزار مورد آن به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی بوده است. ۷۰ درصد علت فوت راکبان هم، ضربه به سر است، پلیس توانست بستن کمربند ایمنی را اجباری کند و ما توقع داریم برای پوشیدن کلاه ایمنی نیز همین‌قدر سخت‌گیری کند. پلیس اما از یک عامل روانی برای مقابله با قانون توسط راکبان خبر می‌دهد.

به گزارش ایسنا، اگرچه آمار تصادفات در استان کرمان نسبت به قبل، کمی کاهش یافته اما همچنان حجله‌های عزایی که سر درب کوچه‌ها و خیابان‌ها در شهرها و روستاهای استان گاه و بی‌گاه بسته می‌شود، حکایت غمباری از این تراژدی خونبار دارد، شاید در روز، هریک از ما، حداقل دو مورد از صحنه‌های دلخراش تصادف را به چشم ببینیم و از همه دلخراش‌تر آن سوانحی است که یک‌طرفش، یک موتورسیکلت بوده است. خیلی به ندرت پیش می‌آید که راکبان از این حوادث جان سالم به در ببرند.

گفته می‌شود ۷۰ درصد علت فوت راکبان، در اثر ضربه‌ای است که به سر آنها وارد می‌شود. راهش هم این است که کلاه ایمنی بپوشند، که نمی‌پوشند!

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان نیز این مسئله را تایید می‌کند.

سرهنگ مسعود غفوریان که اواخر هفته گذشته میهمان خبرگزاری ایسنا بود، در برابر این سوال قرار گرفت که چرا پلیس برخورد جدی با موتورسواران ندارد؟ او این تحلیل را قبول نکرد و گفت: امکانات ما برای برخورد با موتورسواران محدود است، دراستان کرمان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت داریم، نمی‌توانیم با امکاناتی که هست همه متخلفان را اعمال قانون کنیم.

وی با بیان این‌که هر روز، صبح و عصر، با تیم مشترکی از پلیس آگاهی و کلانتری‌ها داریم موتورسواران متخلف را اعمال قانون می‌کنیم، اظهار می‌کند: آشکارترین وضعیت برای پلیس، پوشیدن یا نپوشیدن کلاه ایمنی توسط راکبان است. موتورسواران هم تا پلیس را می‌بینند، راه‌های فرار از قانون را به دلیل سبک و کوچک بودن وسیله نقلیه‌ای که در اختیار دارند، به خوبی می‌دانند، آن‌ها را به کار هم می‌گیرند!

غفوریان با بیان این‌که در شش ماهه‌ی نخس سال جاری، ۲۵ هزار و ۸۴۸ دستگاه موتورسیکلت را در استان کرمان توقیف کردیم، می‌گوید: موتورسیکلت‌ها توقیف و آموزش‌های لازم به راکبان ارائه می‌شود، سال گذشته ۲۶ هزار و ۸۰۰ موتورسیکلت را توقیف کردیم و همین کاهش حدود چهار درصدی شاید به دلیل این باشد که موتورسواران رفتار خود را تغییر داده‌اند.

رییس پلیس راهور استان کرمان می‌افزاید: طی شش ماهه امسال، ۲۰ هزار دستگاه از این تعداد موتورسیکلت توقیف شده به دلیل نداشتن کلاه ایمنی بوده است.

وی می‌گوید: ۷۰ درصد از کشته‌شدگان در تصادفات موتورسیکلت به دلیل ضربه به سر جان باخته‌اند و این، ضرورت استفاده از کلاه ایمنی توسط راکبان را نشان می‌دهد.

غفوریان اظهار می‌کند: اما، راکبان به این کار بی‌میل هستند، به نوعی ما شاهد یک عامل روانی برای مقابله با قانون در این افراد هستیم که این، نگران‌کننده است.

وی ادامه می‌دهد: راکبان باید بدانند که پوشیدن کلاه ایمنی، برای نجات جان خودشان است، حادثه رانندگی به تعبیری تنها دادگاهی است که در یک لحظه تشکیل شده و متخلفان را مجازات می‌کند. می‌توان با کمی احتیاط بیش‌تر از این مجازات سنگین خود را رها کرد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان می‌گوید: قیمت کلاه‌های ایمنی هم چندان بالا نیست، می‌توان با ۲۵ هزار تومان آن را تهیه کرد کمااینکه بسیاری از فروشگاه‌های عمده موتورسیکلت، این کلاه را به صورت هدیه به خریداران عرضه می‌کنند.

وی با بیان این‌که پلیس در حد امکاناتی که در اختیارش است، با متخلفان برخورد کرده و می‌کند، می‌گوید: ما معتقدیم شرکت‌های بیمه هم باید در این زمینه ورود جدی کرده و به جای پرداختن مبالغ بالای دیه، کلاه ایمنی به موتورسواران بدهند تا جامعه از این تصادفات دلخراش و جان باختن راکبان در امان بماند.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ