طعم شیرین خرما به کام نخلداران دشتستانی تلخ شد
تاريخ ارسال خبر : 5 نوامبر 2013 | ساعت 15:17 | کد خبر: 29427 | sv11 | چاپ این مطلب

“عسلویه نیوز” استان بوشهر به عنوان یکی از قطب های بزرگ تولید خرمای کشور محسوب می شود که عمده نخلستان های این استان در شهرستان دشتستان قرار دارد. شهرستانی که همیشه مظلوم و مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته است.
یکی از مهمترین مشکلات این شهرستان همیشه بازار خرما است. مشکلی که اگر حل نشود بزودی به ضایعه ای جبران ناپذیر بر پیکره حیات این شهرستان مبدل خواهد شد.
اما بر خلاف انتظار،این مشکل نه تنها حل نشده بلکه هر ساله به دلایل گوناگونی تشدید نیز شده است و همیشه پای؛نبود سردخانه، پایین آمدن کیفیت خرمای دشتستان، عدم بازاریابی مناسب، خشکسالی و سایر موارد در بین بوده است.
در حالیکه سال گذشته میزان بارش در دشتستان نسبتا خوب بود و منجبر به تولید و افزایش کیفیت خرمای تولیدی در سال جاری شد و اما باز هم مشکل حل نشد، و کشاورزان همچنان ناچار به فروش خرما با قیمت ناچیز به دلالان و یا تجار خُرده پا هستند. سال ها است که دولت قیمتی را به عنوان قیمت تضمینی خرید خرما اعلام نمی کند و خریدی از سوی دولت صورت نگرفته است. هرچند  اگر هم خریدی صورت گیرد این محصولات با قیمتی حدود زیر هزار تومان از کشاورزان خریداری خواهند شد. به عبارتی این خرید تضمینی نه تنها سودی برای کشاورزان به دنبال نداشته بلکه موجب متضرر شدن نخلداران نیز می گردد.
سرپرست اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان دشتستان در این خصوص به خبرنگاران گفت: تولید خرما در دشتستان همچون سایر نقاط استان رشد ۲۰ ـ ۱۵ درصدی داشته است و همین امر موجب افزایش عرضه خرما در بازار شده است و وقتی عرضه یک محصول در بازار افزایش یابد به دنبال آن قیمت آن محصول کاهش می یابد.
وی از فروش خرمای دشتستان با قیمت ۲ هزار تا ۲۵۰۰ تومان به دلالان خرما خبر داد و گفت: به طور کلی به دلیل افزایش هزینه های صرف شده جهت محصول دهی هر نخل، سود دهی این درختان کاهش یافته است. به عبارتی با تخمین قیمت آب، کود و مواد مصرفی استفاده شده توسط هر نخل در سال گذشته، خرمای تولیدی کیلویی ۱۱۱۵ تومان برای نخلداران هزینه داشته است و حال اگر هزینه کارتن، تمیز کردن خرما و سایر موارد را برای خرماهای بسته بندی شده  حدود ۵۰۰ تومان مدر نظر بگیریم، نخلداران برای هر کیلو خرمای بسته بندی شده هزینه ای معادل ۱۷۰۰ ـ ۱۶۰۰ تومان صرف کرده اند و این در حالی است که ناگزیرند این محصولات را با قیمت ۲۰۰۰ ـ ۲۵۰۰ تومان به دلالان  بفروشند.
احمدی عنوان داشت: سوددهی پایین هر نخل از یک طرف و زحمات طاقت فرسای نخلداران برای تولید هر کیلو خرما از طرفی دیگر موجب نارضایتی شدید نخلداران شده  و این مسئله ای نیست که به راحتی و با حمایت تنها یک ارگان حل شود.
وی نبود بازاریابی مناسب جهت فروش این محصولات در بازار های داخلی و خارجی را مهمترین عامل پایین بودن قیمت خرمای دشتستان دانست و عنوان داشت: در حال حاضر سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر مقدماتی را جهت فروش خرمای دشتستان در بازارهای خارجی، استان های فاقد خرما و حتی ارگان های دولتی انجام داده است اما متاسفانه پایین آمدن کیفیت بسته بندی خرما عامل بازدارنده ای در ایجاد بازار مناسب جهت خرما است.
سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت دشتستان اضافه کرد: متاسفانه برخی از واحدهای بسته بندی خرمای دشتستان، در منازل می باشد و بسته بندی  به صورت سنتی صورت می گیرد و همین عامل موجب پایین آمدن کیفیت بسته بندی خرمای دشتستان و خراب شدن بازار این محصول شده است.
وی اظهار داشت: همچنین برخی از واحدهای تولیدی بسته های خرمایی را تولید می کنند که خرمای روی بسته با کیفیت بالا است  اما زیر آن خرمایی با کیفیت بسیار پایین قرار دارد. به عبارتی از این طریق با انجام کلاهبرداری و با نمایش خرمای با کیفیت اقدام به فروش خرمایی با کیفیت پایین می کنند که این  نیز موجب خراب شدن بازار خرمای دشتستان می گردد.


نظرات کاربران 

ارسال یک پاسخ